Reklama
Reklama
Reklama

Revox B750

slika-647828-5a2184ddef7d3-velika (1)     

 

V roce 1948 založil pan Willi Studer ve Švýcarsku firmu, která o rok později uvedla na trh první magnetofon vlastní konstrukce s názvem Dynavox. Sortiment se brzy rozšířil a od roku 1950 firma vyráběla přístroje pro amatéry s označenim Revox i profesionální přístroje nesoucí jméno zakladatele firmy, tedy Studer. Asi nejznámější produkty u nás jsou cívkové magnetofony, předevšim Revox B77, poprvé uvedený na trh v roce 1977. Kromě magnetofonů firma nabízela prakticky kompletní řetězec hifi přístrojů včetně repro duktorových soustav. Přístroje nepatřily k nejlevnějšim, ale vzhledem k vlastnostem a celkovému provedení byla cena příznivá. V jejich konstrukci bylo použito množství prvků z profesionální řady Studer a diky tomu dosahovaly přistroje Revox vynikajících parametrů. Výjimkou není ani receiver Revox B780, který je designem přizpůsobený ostatním přistrojům řady B7xx, kterými jsou např. civkový magnetofon B77, kazetový čtyřmotorový B710 a gramofon s tangenciálním raménkem B790. Tento receiver je plnohodnotnou kombinací tuneru B760 a integrovaného zesilovače B750, Parametry receiveru dosahují vynikajících hodnot (viz tabulka níže), které předčí naprostou většinu tehdejších, ale i dnešních - současných přístrojů. Při porovnání s japonskými „krásnými stroji" z 80. let je zřejmý zcela odlišný přístup konstruktérů i designérů a patrná je i příbuznost s profesionálními přístroji.

50

  Na první pohled zaujme velmi bytelné provedení a množství ovládacích prvků, z nichž některé jsou ukryté pod odklápěcím krytem v horní části čelního panelu. Na levé straně jsou umístěny ovládací prvky tuneru včetně displeje pro zobrazení frekvence a ladícího módu, uprostřed je přesně cejchovaný ručkový indikátor velikosti signálu s logaritmickou stupnicí a regulátor hlasitosti včetně vyvážení kanálů, vpravo je pak ovládání zesilovače a displej zobrazující aktuálně zapnutý vstup a výstup pro nahrávání. Tuner s digitální syntézou umožňuje příjem pouze v pásmu FM, ladění je buď automatické s krokem 50 kHz, nebo je možné přímé zadávání kmitočtu vysílače (s odstupňováním po 25 kHz). Indikátor přesného naladění, ukrytý pod odklopným panelem, je rovněž cejchován, stupnice je lineární, 1mm odpovídá odchylce 20 kHz. Do paměti je možné uložit až 18 předvoleb. Kromě základních funkcí lze využít např. i možnost nastavení časové konstanty deemfáze (50 nebo 75 μµs), nebo prahové úrovně signálu pro stereofonní přijem, jako doplňkovou výbavu bylo možné vestavět Dolby dekoder, pokud by byl tento systém pro redukci šumu použit u některé z přijímaných stanic. U B780 bylo rovněž počítáno i s možnosti ovládání anténního rotátoru (rovněž jako -options", tedy za příplatek). K analýze interferenci (pro možnost co nejpřesnějšího nastavení antény) je určen signál na konektoru DIN pro připojení osciloskopu. Tuner se vyznačuje velmi dobrými přijmovými vlastnostmi, i při velmi slabém signálu (kolem 20 dBμV) Ize docílit čisté stereofonní reprodukce (v Praze Ize prakticky dosáhnout bez antény u většiny místnich stanic), při dostatečné úrovni signálu je reprodukce bez slyšitelného šumu, interferenčních hvizdů a přeslechů.

57


  Zesilovač je vybaven dvěma magnetofonovými a jedním linkovým vstupem, MM phono vstupem s IEC korekcí (poslední modifikace RIAA se čtyřmi časovými konstantami), přímým vstupem výkonového zesilovače, dvěma výstupy předzesilovače (cinch na zadním panelu, jack 6,3 mm na předním), sluchátkovým výstupem a dvěma páry reproduktorových výstupů (1x DIN, 1x pérové svorky). Pro úpravu kmitočtového průběhu signálu jsou k dispozici nastavitelné třípásmové korekce s možností vypnutí, pevně nastavené filtry High a Low, spínané otočným knoflíkem a fyziologická regulace hlasitosti, rovněž s možností odpojení. Přepínání vstupů je zajištěno elektronickým přepínačem ovládaným tlačítky, výstup pro magnetofon se rovněž aktivuje tlačítkem (pod odklápěcím krytem). Chladič, který tvoří zadní panel přístrojové skříňky, je odlitý ze slitiny lehkých kovů a tvoří nosný prvek pro výkonové zesilovače pro pravý a levý kanál, které jsou postavené na shodných deskách plošných spojů a napájené ze samostatných sekundárních vinutí síťového transformátoru. Koncový stupeň je osazen bipolárními tranzistory 2N5631 a MJ14004 v kovových pouzdrech TO3. Na chladiči i síťovém transformátoru jsou umístěna teplotní čidla, zajišťujicí ochranu proti překročení povolené teploty, proti výkonovému přetížení chrání zesilovač elektronické obvody monitorující proud protékající zátěží. Vnitřni provedení je na úrovni profesionálních přístrojů, málokterý komerční přístroj by se mohl s Revox B780 srovnávat. Jednotlivé moduly s elektronickými obvody jsou umístěny v samostatných stínících krytech a jsou logicky a přehledně uspořádány. Konstruktéři pamatovali i na velmi dobrou přistupnost v případě oprav, přestože pravděpodobnost poruchy u tohoto přístroje (i ostatních „Revoxů") je i po létech téměř nulová.

53909843

Zvuková kvalita odpovídá technickým parametrům zesilovače.

  Bez použití korekčních obvodů je zvuk analytický, přirozeně dynamický, s velmi dobrým prokreslením, pevnými basy a přesnými tranzienty jak při tichém, tak při hlasitém poslechu. Zařazení korekcí potlačí přirozené tranzienty, u některých nahrávek však může být vhodné kmitočtový průběh doladit dle svého vkusu. Při poslechu tuneru je zvuková kvalita limitována kvalitou na vysílací straně, která bohužel u většiny rozhlasových stanic není nejvyšší a B780 to velmi přesně odhalí. Vynikající je i kvalita gramofonového předzesilovače, který má navíc velmi dobrý odstup šumu (82 dB při 5 mV na vstupu). Nelze opomenout ani sluchátkový výstup, který rovněž zaslouží pouze chválu. Kdybych hodnotil Revox B780 podle současných kritérií, hvězdičkami by se to jen červenalo !

Revox-icone

Revox B780


Tuner
Ladicí rozsah 87,5-107,975 Mhz
Přesnost naladěni: +/- 0,0025%
Citlivost mono/stereo: 2,5/30 μV/300 0
(pro 50 dB s/s]
Kmitočtový rozsah: 30 Hz-15 kHz +/-1 dB
Odstup s/š při 65 dBf: 78/74 dB
mono/stereo
Zesilovač
Výstupní výkon: 2x70 W/8 Q2 při
THD menším než 0,05%
Rychlost přeběhu: 30 V/μs
Kmitočtový rozsah: 20 Hz-20 kHz +0/-0,7 dB
Odstup s/š: 90 dB linkové vstupy
82 dB phono
Vstupy: AUX, TAPE 1+2
150mV/50 kQ
POWER IN 1 V/50 kn
PHONO 3 mV/47 kn,
220 pF
Výstupy: 2x TAPE, 2x PRE OUT
Rozměry (šxvxh): 452x151x420 mm
Hmotnost: 17kg

Revox_B-780-Prospekt-1984
Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama