Reklama
Reklama
Reklama

Všechno nejlepší - VIFI slaví 25. narozeniny

Všechno nejlepší, WiFi: Standard bezdrátového přenosu je 25

Bez WiFi dnes v chytré domácnosti nic nefunguje. Standard bezdrátového přenosu slaví 25. narozeniny.

Organizace pro standardizaci a certifikaci produktů pro bezdrátový přenos dat podle standardu IEEE 802.11, Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA), se sídlem v Austinu v Texasu, byla založena před 25 lety 20. června 1999. Standardy IEEE 802.11 jsou základem pro bezdrátové rádiové sítě neboli bezdrátové lokální sítě = WLAN, často jednoduše nazývané WiFi, které se od svého založení rychle prosadily.

Termín WiFi je spojením „bezdrátového“ a „věrného“. Komerčně se používá od roku 1999, protože IEEE-802.11 se zdál být těžkopádný název a nevhodný pro trh. V souladu s tím se organizace WECA v roce 2002 přejmenovala na WiFi Alliance. Členy WiFi Alliance je více než 300 společností.

Miliarda certifikovaných zařízení

Úspěch na trhu odráží nutnost a silné využití bezdrátového přenosu: po pouhých deseti letech již byla certifikována více než miliarda WiFi zařízení. V roce 2011 existoval jeden milion WiFi hotspotů a v roce 2013 jich bylo pět milionů. 20 let po založení WiFi Alliance bylo certifikováno 30 miliard zařízení. WiFi je nejrozšířenější bezdrátovou komunikační technologií, s 3,8 miliardami zařízení dodaných ročně a 19,5 miliardami používaných zařízení, podle WiFi Alliance.

Stále rostoucí požadavky na mobilitu a flexibilní využití dat urychlily vývoj a implementaci bezdrátových sítí a standardu WiFi. Rádiový standard byl postupně dále rozvíjen a přizpůsobován příslušným technickým požadavkům. Aktuálně připravovaná verze WiFi 7 nabízí maximální přenosovou rychlost 30 gigabitů za sekundu (Gbit/s), předchozí verze umožňuje maximálně 9,6 Gbit/s.

WiFi jako základ mobility

Bezdrátová síť propojuje chytré telefony nebo notebooky s internetem a tvoří základ pro instalace chytré domácnosti. Mnoho aplikací, které jsou dnes již samozřejmostí, by bez WiFi nebylo možné. To zahrnuje také řešení pro lokalizaci nebo umístění. Mobilní přístup k internetu přes WLAN v dopravních prostředcích, od tramvají a autobusů po vlaky, letadla a hotely, je nyní samozřejmostí.


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama