Reklama
 • Nakupujte

  výhodně !

Reklama
Reklama

Aiwa AD-6900

 • Krásné staré stroje

Aiwa AD-6900

Kazetový magnetofon s Dolby B

Aiwa byla založena v Japonsku v roce 1951 a původně vyráběla jen mikrofony. Na globálním trhu se spotřební elektronikou na sebe více upozornila až v roce 1964, kdy jako první výrobce představila kazetový magnetofon.

Aiwa AD-6900 je stereo kazetový magnetofon s redukcí šumu Dolby B. Poprvé byl prodán společností Aiwa v roce 1978 s katalogovou cenou 850 USD a jeho výroba byla ukončena o 4 roky později v roce 1982.


a1-1

Kazetové magnetofony Aiwa patřily u nás k nejoblíbenějším, a to především díky legendárním modelům AD- F770 a refrenčnímu modelu AD-F990, které se včetně několika levnějších dvouhlavých typů prodávaly i na našem trhu nejdříve v Tuzexu, později i v běžné obchodní síti. Dnes představený AD-6900 je z přelomu 80. let a na rozdíl od zmíněných novějších typů se s ním příliš často nesetkáme. U nás je velmi vzácný a ojedinělý.

a1-2

Jedná se o dvoumotorový tříhlavý magnetofon s jedním hnacím hřídelem pro použi- tí pásků typu I, II a III. Volba typu pásku je manuální pomocí dvou páčkových přepínačů - jedním se nastavuje předmagnetizace a druhým kmitočtová korekce. Je vybaven obvodem Dolby B, MPX filtrem a umožňuje velmi přesnou kalibraci pro záznam, hodnoty Ize nastavit zvlášť pro Fe, FeCr a CrO2 pásky. Pro nastavení slouží koaxiálně umístěné otočné regulátory, vnějším se dolaďuje předmagnetizace a vnitřním se provádí kalibrace záznamové úrovně podle citlivosti pásku, obojí pomocí vnitřního vestavěného generátoru signálu o frekvenci 400 Hz a 8 kHz. Kromě linkového vstupu a výstupu (cinch i DIN) je vybaven vstupem pro mikrofon, linkovým vstupem jack 6,3 mm na čelním panelu, výstupem pro sluchátka a umožňuje připojit drátové dálkové ovládání. Následně i přišla 6900 MkII s bezdrátovým dálkovým ovládáním. Výstupní úroveň na konektorech cinch je pouze variabilní, u výstupu DIN lze zvolit fixní či variabilní hodnotu výstupního napětí. Záznamová úroveň se nastavuje samostatně pro mikrofonní nebo DIN vstup a samostatně pro linkový vstup.

a1-3

Velmi zajímavě jsou řešeny indikátory úrovně.

Slučují totiž dva měřicí přístroje v jednom budíku", a sice VU a Peak. Měření průměrné hodnoty signálu obstarává indikátor s černou ručkou s dolní stupnicí, špičkovou hodnotu ukazuje červená ručka na horní stupnici. Při záznamu i reprodukci lze jeden nebo druhý indikátor (případně oba) vypnout, nebo naopak zařadit trvalé zobrazení maximální špičkové úrovně, tzv. paměť. Pro přesné odečítání hodnot jsou indikátory opatřeny zrcátkem mezi oběma stupnicemi. Je neuvěřitelné, jak rychle a přesně dokáže poměrně dlouhá (teoreticky tedy s velkou setrvačností),červená ručka sledovat krátkodobé signálové špičky, prakticky nezaostává za optickými LED indikátory. Naopak odečítání hodnot je v tomto případě subjektivně přehlednější.

a1-5

Nejdůležitější částí každého magnetofonu je samozřejmě mechanika. U Aiwy AD- 6900 je velmi precizně provedená, celokovová, díky čemuž umožňuje velmi stabilní a přesné vedení pásku. Kromě toho se vyznačuje velice tichým chodem jak při normálním posuvu, tak i při převíjení. Celková konstrukce je na velmi dobré úrovni.

AIWA AD-F80 (2)

Zvukové vlastnosti řadí AD-6900 mezi nejlepší kazetové magnetofony. Při použití pásků typu II (bohužel typ III, tedy FeCr, se už řadu let nevyráběl) je zvuk detailní s vyrovnaným kmitočtovým průběhem až do nejvyšších frekvencí. Dynamika je na kazetový magnetofon excelentní a zabarvení zvuku je v celém spektru neutrální. V těchto parametrech nezaostává za průměrnými cívkovými magnetofony, řadu z nich i předčí. Zvuk je opravdu excelentní !

b406b1493acb1e565c657076728bca65

Nejen výborný zvuk a precizní technické provedení, ale stejně jako u řady ostatních přístrojů z 80. let i design řadí tento kazetový magnetofon mezi krásné staré stroje, které si právem zaslouží / hlavně v dnešní době / náš obdiv, jelikož dnes by bylo něco podobného zcela nemyslitelné. 

Parametry:

Type: 3-head, single compact cassette deck

 • Track System: 4-track, 2-channel stereo

  Tape Speed: 4.76 cm/s

  Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase

  Motor: 1 x reel, 1 x capstan

  Tape Type: type I, CrO2, FeCr

  Noise Reduction: B

  Frequency Response: 20Hz to 19kHz  (Cr02 tape)

  Signal to Noise Ratio: 68dB  (dolby B)

  Wow and Flutter: 0.04%

  Total Harmonic Distortion: 0.9%

  Input: 75mV (line), 0.25mV (mic)

  Output: 0.41V (line)

  Semiconductors: 13 x IC, 150 x transistors, 85 x diodes, 12 x FET, 6 x LED

  Dimensions: 450 x 120 x 327mm

  Weight: 9.8kg

a1-4 (1)


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama