Reklama
Reklama
Reklama

Akai GX-620

  • Krásné staré stroje

620-1
23.9.2023 - JB -

V osmdesátých letech téměř všechny velké firmy nabízely několik typů cívkových magnetofonů. Většina z nich patřila a dodnes patří k nejkrásnějším strojům v historii hifi.

s-l1200

Přestože v kategorii spotřebních přistrojů byly postupně nahrazeny kazetovými magnetofony, mnohé z nich jsou stále ozdobou audio sestav příznivců kvalitní reprodukce. V oblati analogového záznamu nebyly kvalitou překonány a stále se používají v některých nahrávacích studiích. Dokonce se dodnes, sice v nepatrném množství, vyrábějí v inovovaném provedení cívkové magnetofony jako Revox B77, pro profesionální účely Tascam 32, Tascam 20 nebo zcela nové koncepce: Thorens TM-1600 nebo ve špičkové produkci německé značky Ballfinger.

34-400x265@2x

  Sortiment cívkových magnetofonů od firmy AKAI byl velice pestrý, zahrnoval řadu typů od nejjednodušsích jednomotorových strojů až po vynikající třímotorové tříhlavé skvosty, mezi které patřil i AKAI GX-620 z roku 1981. Jako jeden z mála se prodával i na našem trhu a dosud patří k nejvyhledávanějším modelům. Jedná se o dvourychlostní čtyřstopý magnetofon pro maximální velikost cívek 26,5 cm. Pro nezasvěcené uvedu, že na tuto cívku se vejde 1080 m pásku LP (tloušska 35 um). Standardní pásky o tloušce 50 μm a pásky DP o tloušce 25 μm nejsou pro tento magnetofon doporučeny. Maximální hrací doba je tedy 180 min při rychlosti 19.05 cm/s, resp. 360 min při 9,53 cm/s (při oboustranném záznamu). GX v označení znamená Glass&Xtal a týká se magnetických hlav (záznamové a snímací), jejichž jádra jsou zhotovena ze spékané směsi železného prášku a skla. Vyznačují se vysokou odolností proti otěru a lepším přenosem vysokých frekvencí než komerční hlavy. GX hlavy byly používány u většiny cívkových i kazetových magnetofonů značky Akai.

168

   Třímotorová mechanika byla u magnetonů střední a vyšší třídy obvyklou záležitostí. V tomto provedení je každý unašeč přímo poháněný asynchronním motorem, třetí motor je synchronní a určený pro posuv pásku (tzv. capstan motor). Proti jednomotorovému provedení, které známe mj, i z nepříliš povedených magnetofonů tuzemské produkce, se vyznačuje především menším kolísáním rychlosti, ale i tišším chodem, šetrnějším zacházením s páskem při rozběhu a brždění, rychlejším převíjením a v neposlední řadě, minimální náročností na údržbu (žádné zbytečné řemínky, převody, kladky atd.). Všechny mechanické funkce magnetofonu jsou řízené elektronicky s plnou logikou, přitlačná kladka a pásové brzdy unašečů jsou ovládány solenoidy.

s-l1200 (1)

Provedení elektronických obvodů není nijak komplikované, jak z hlediska zapojení, tak z hlediska uspořádání. V osazení zesilovačů jsou použity převážně bipolární tranzistory, pouze sluchálkový zesilovač je tvořen operačním zesilovačem. Nastavení parametrů je pevné, uživatelské nastavení předmagnetizace ani rychlosti posuvu není možné. Změnit lze pouze korekce záznamového zesilovače pro použití pásků LN (Low Noise) nebo vysoce citlivých WR (Wide Range- např. BASF LH, Maxell UD, Maxell UDXL). Zvuková kvalita GX-620 je samozřejmě vynikající. Při použití vysoce citlivých pásků a rychlosti posuvu 19,05 cm/s je rozdíl mezi originálem a záznamem hlavně v úrovni základního šumu, který však díky příjemnému spektrálnímu složení nepůsobí nijak rušivě. Kmitočtově je zvuk vyrovnaný, bez náznaku omezení v okrajových pásmech a zachovává si všechny atributy originálu. Pri rychlosti 9,53 cm/s už je trochu patrný úbytek vyšších kmitočtů a větší úroveň šumu, ale i tak je kvalita lepší než u převážné většiny kazetových magnetofonů. Jediným, ale pro řadu uživatelů podstatným nedostatkem všech cívkových magnetofonů je nesrovnatelně dražší provoz než u ostatních přístrojů pro záznam zvuku. Při současné ceně záznamových médií (pásek na kovové cívce 26,5 cm o délce 1080 m lze pořídit za cca 1500 Kč) jsou tyto skutečně krásné stroje odsouzeny převážně k dekorativním účelům, přestože jejich kvalita je většinou vynikající.

l8148-0-l8148

Parametry:

Kmitočtový rozsah: 19 cm/s: 30-26.000 Hz +/-3 dB

9,5 cm/s: 30-19.000 Hz +/- 3 dB

Odstup s/š:   62 dB/ 19 cm/s (DIN 45500)

Vstupy: 2x jack 6,3 mm (mikrofon) 0,25 mV/600, inch 70 mV/100 kOhmů DIN 2 mV/10 kOhmů

Výstupy: cinch 0,775 V/ 20 kD DIN 0.3 V

Sluchátka: min. 8 Ohmů

Rozměry: 440x446x241 mm

Hmotnost 17,6 kg 


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama