Reklama
Reklama
Reklama

DDM - Direct Metal Mastering

dmm

Jakmile dokončíte nahrávání, mixování a předmastering vašeho projektu, dalším krokem je převedení vašeho digitálního zvuku do fyzického formátu. Tento krok se nazývá „řezání matrice“ a lze jej provést jednou ze dvou metod: lak nebo DMM.

dmm (1)

Direct Metal Mastering (DMM) je technologie vyvinutá v 80. letech minulého století dvěma německými společnostmi: Teldec (Telefunken-Decca) a Georg Neumann GmbH. Druhá jmenovaná firma byla zodpovědná za výrobu vybavení pro řezání pomocí DMM a za dodávky kompletních másteringových systémů až do 90.


Direct Metal Mastering (DMM): Revoluce v Analogovém Másteringu

Psaní nové kapitoly gramofonového průmyslu zní jako vzrušující nápad? Přesně to se stalo v 80. letech minulého století, kdy do světa analogového másteringu vtrhla revoluční technologie známá jako Direct Metal Mastering (DMM). Tento inovativní přístup přetvořil způsob, jakým vnímáme a slyšíme hudbu, a to díky spolupráci dvou německých gigantů: Teledex (Telefunken-Decca) a Georg Neumann GmbH.

Georg Neumann GmbH, firma proslulá svou neúnavnou snahou o dokonalost zvuku, si vzala na starost výrobu prvotřídního vybavení pro řezání DMM a přinášela kompletní másteringové systémy, které měnily průběh hudební produkce po celá desetiletí. Tento pokrokový přístup přinesl dosud nevídanou kvalitu a vernost zvuku vinylových desek – zážitek, který si mohou milovníci hudby vychutnat znovu a znovu.

Direct Metal Mastering (DMM) tak nadále představuje klíčovou kapitolu v dějinách gramofonového průmyslu a nenechává na pochybách, že budoucnost analogového zvuku je nejen živá, ale i neustále se vyvíjející. Každá jehla, která se pouští na vinylovou desku, nese sebou dědictví těchto průkopníků a vývojářů, kteří svými inovacemi překračují hranice možného.

Po několikaletém vývoji byla potom v roce 2010 rozšířena a zdokonalena díky unikátnímu systému Vinyl Visual Mastering (VVM).

Na celém světě je v provozu přibližně 12 řezacích soustruhů DMM, které vyrábějí mastery pro výrobu vinylových desek. Čtyři soustruhy jsou u v České republice v GZ Media.

Ani po obnovení prodeje vinylových desek se nikomu nepodařilo vyrobit zbrusu nový řezací soustruh DMM od jejich původní série vyrobené v 80.-90. letech.

dmm - 10  

 Princip DMM technologie

I.

DMM přepisuje zvuk přicházející z pracovní stanice nebo z master pásky na měděnou desku pomocí diamantového řezacího stylusu (měď, do které se řeže, je pokovená vrstva na nemagnetickém ocelovém podkladu). Vznikne tak originální "pozitivní" (master/mother) deska, která se použije k vytvoření "negativního" stamperu v galvanickém procesu elektroformování. Stamper se pak připevní na lisovací stroj a používá se k hromadné replikaci - lisování vinylových desek.

II.

Elektrický signál přicházející z másteringové pracovní stanice nebo z analogového pásku se transformuje do hmatatelného uměleckého díla pomocí speciální záznamové hlavy. Tato hlava, špička moderní technologie ve světě audia, přepisuje signál na fyzický nosič s ohromující přesností. Všechny moderní stereofonní záznamové hlavy se pyšní dvěma navzájem kolmými pohyblivými cívkami, z nichž každá je zodpovědná za jeden kanál – levý a pravý. Tyto nepatrné, ale zásadní pohyby se přenášejí na systém táhel, který vede k řezacímu noži zakončenému ostrou, trojúhelníkovou špičkou. Tento řezací nůž vytváří spirálovou drážku s precizním V-profilovým průřezem, čímž zajišťuje dokonalý záznam každého tónu a nuance.

Dovedeme-li technologii ještě dále, využívá DMM (Direct Metal Mastering) revoluční přístup, kdy speciálně vybroušený diamantový nůž přesně řeže do vysoce čisté měděné vrstvy, která je galvaničkou vrstvou nanesená na dokonale rovnou, nemagnetickou ocelovou podložku. Tento proces zaručuje nejvyšší možnou věrnost záznamu a minimální opotřebení během řezání. Konečným krokem tohoto technologického mistrovství je výroba matric pro lisování vinylových desek. Matrice se vyrábějí z měděných nosičů použitím jedno-úrovňového galvanoplastického procesu v galvanické lázni, což dodává výsledným deskám neuvěřitelnou kvalitu a dlouhověkost.

Celý proces je fascinujícím spojením vědy a umění, kde každý detail má klíčovou roli ve výsledném zvuku, který si posluchači vychutnávají na svých gramofonech. Tento důkladný a pečlivě řízený postup od signálu po vinyl je vrcholem lidské inovace v záznamu a reprodukci hudby, kde každý jednotlivý tón ožívá s neuvěřitelnou hloubkou a čistotou.

dmm-6

 Výhody řezání DMM technologií

Výhody Řezání DMM Technologií: Proč Je to Revoluce ve Světě Vinylových Desek

Přesnější přepis vysokých frekvencí: Jedním z klíčových benefitů digitálně řízeného řezání (DMM) je mimořádná přesnost při přepisu vysokých frekvencí. Díky této přesnosti můžete ocenit i ty nejjemnější nuance a detaily svého oblíbeného hudebního záznamu tak, jak je zamýšlejí samotní hudebníci a producenti. Užijete si každý tón, každý výdech zpěváka i jemné šumění strun s nekompromisní jasností.

Méně šumu pozadí: DMM technologie znamená méně šumu na pozadí, což dramaticky zlepšuje odstup signál-šum. Při poslechu hudby tedy nebudete rušeni nežádoucími zvuky a můžete se naplno ponořit do čistě znějícího hudebního zážitku. Vaše deska bude znít tak, jak by měla – bez rušivého tlení či nežádoucích přídavných hluků.

Snížené riziko prokopírování zvuku: Jedním z nepříjemných vlastností starších technologií je tendence ke vzniku pro-echo a post-echo efektů, kdy se zvuk „přelévá“ mezi sousedními drážkami. DMM tuto nepříjemnost eliminuje, což činí váš poslech nejen čistším, ale i přesnějším. Žádné zkreslení, žádné ozvěny – jen čistý, autentický zvuk.

Stabilita drážek a zlepšená odezva transientů: Starší technologie často vedly k nutnosti „dopružovat“ stěny drážek po řezání, což může vést ke ztrátě detailů a dynamiky. DMM tento problém eliminuje, zajišťuje krajinově pevné drážky a dokonalejší přenesení transientů. To znamená, že budete cítit každý úder bubnu, každý rychlý přechod a gradaci ve své plné kráse.

Efektivnější využití plochy: Další nespornou výhodou je efektivnější využití dostupné plochy na desce. Díky přesnému řezání můžete na své desce uložit delší hrací časy, což vám umožní vychutnat si více hudby bez nutnosti častého přetáčení nebo překládání desek. To ocení zejména ti, kteří milují dlouhé konceptuální alba nebo živé nahrávky.

Minimální následné zpracování: DMM technologie vyžaduje pouze jeden následný kopírovací galvanoplastický proces, čímž se minimalizuje riziko ztráty kvality či detailů zvuku. Tento postup nejen zjednodušuje výrobní proces, ale zároveň zajišťuje vyšší věrnost k originálnímu záznamu.

Vysoká produkce matric: Díky možnosti vyrobit více matric z jednoho poměděného nosiče, je DMM nejen efektivní, ale i ekonomicky výhodné. Tento aspekt je zvláště důležitý pro hudební produkční firmy, které hledají způsob, jak zvýšit efektivitu bez kompromisů v kvalitě.

Univerzálnost použití: DMM technology je nejen vhodná pro standardní LP desky, ale také pro audiofilské desky s 45 otáčkami. Tento široký rozsah použití zajišťuje, že každý milovník hudby, bez ohledu na své preference, získá desku, která splňuje nejvyšší standardy zvukové kvality.

DMM - 3

Závěr

Zkrátka a dobře, DMM technologie přináší revoluční změny do světa vinylových desek. Nabízí nespočet výhod, které zvyšují kvalitu, přesnost a celkový hudební zážitek. Je to ideální volba pro každého, kdo oceňuje detail, čistotu a autentičnost zvuku. Vyzkoušejte si ji sami a nechte se pohltit zvukovou dokonalostí, kterou DMM technologie dokáže nabídnout.

Příznivci DMM obvykle uvádějí tyto výhody:

 

přesnější reprodukce vysokých frekvencí (od 16 kHz výše)

DMM umožňuje tenčí drážku (méně šumu, delší doba přehrávání)

lepší odstup signálu od šumu (i na stejně široké drážce má DMM o 7-10 dB lepší odstup signálu od šumu ve srovnání s lakem).

menší množství průchozích zvuků (pre-echo, post-echo) mezi sousedními drážkami

pouze jeden následný krok galvanoplastiky

VVM

VVM (Vinyl Visual Mastering) je softwarový nástroj navržený speciálně pro potřeby vinylového masteringu (ME). Jeho součástí je nejmodernější počítačová simulace procesu masteringu, která umožňuje nastavit parametry řezání a simulovat proces řezání před vlastním řezáním.

Vezměme si systém CAD, který pomáhá architektovi a je schopen identifikovat kritické části stavby a konkrétně je řešit. Přesně toho dosahuje VVM pro masteringového inženýra.

VVM umožňuje tyto hlavní kritické funkce:

Velmi přesnou virtuální simulaci, která najde kritické části v dodaném zvuku ještě před skutečným střihem. Každý řezací systém musí používat ochrany proti kriticky vysokému elektrickému proudu přiváděnému do řezací hlavy nebo kriticky vysokému zrychlení řezacího hrotu, aby nedošlo k poškození řezací hlavy nebo hrotu. Ve většině případů se k tomu používá elektrický jistič a omezovač zrychlení. Simulace střihu umožňuje řešit tyto kritické podmínky citlivějším a kontrolovanějším způsobem s lepšími výsledky ve zvuku střihu.

dmm-1

- Každý příkaz má individuální nastavení, které lze upravit pro libovolné části zvuku. Mezi počítačem a řezacím soustruhem probíhá přímá obousměrná komunikace.

- Diferenční zvuková a grafická analýza může přehrávat nebo zobrazovat rozdíly mezi původním zvukem a zpracovaným signálem, zpětnou vazbou nebo signálem z vinylové desky.

- Systém měření vinylu - geometrické, fyzikální, dynamické a zátěžové měření v časové nebo frekvenční oblasti.

- Drážkový procesor - řídí výšku drážky, šířku drážky a deformuje zvukové signály pro kompenzaci možného zkreslení při řezání a přehrávání. Každý střih může mít jinou strategii výšky drážky.

- Matematický model stylusu a drážky - software vypočítá virtuální drážku na základě geometrických rozměrů definovaného řezacího stylusu a může ji vizuálně porovnat se skutečnou fotografií drážky z mikroskopu.

- Vysoce kvalitní nedestruktivní zpracování signálu s unikátními vinylovými algoritmy. Původní zvuková data zůstávají nedotčena pro další použití.


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama