Reklama
Reklama
Reklama

Denon DCD-1800

 • Krásné staré stroje

1800-200

DENON DCD-1800

Historie japonské firmy Denon sahá do roku 1910 - je to tedy jedna z nejstarších firem v oblasti audia. Jejími prvními výrobky byly gramofony a z jedné strany nahrané gramofonové desky. V roce 1983 byl na trh uveden první komerční CD přehrávač DCD-1800 a ve stejné době byl vyvinut i přehrávač pro profesionální použití DN-3000FE. Jak tomu u starých strojů bývá, i u CD přehrávačů byla konstrukce poněkud bytelnější než u strojů nových. DCD-1800 je toho dokladem.

D-DCD-1800 (1)

Kromě zlatého provedení, které je na fotografii, se vyráběl i v méně elegantním provedení černém. Podobně jako u jiných přístrojů ze stejného období bylo možné získat i luxusnější provedení s dřevěnými bočnicemi, což bylo velmi oblíbené a žádané.

dcd1800clear

POPIS

Základní koncepce se neliší od současných přístrojů, jak výbava, tak způsob ovládání jsou podobné jako u naprosté většiny CD přehrávačů. Chybí pouze digitální výstup a u prvních modelů i dálkové ovládání (DCD-1800R již byl dálkovým ovladačem vybaven). Vkládání CD se provádí prostřednictvím šuplíkového podavače. Při jeho otevření pomocí nezvykle umístěného tlačítka (přímo na čele tohoto šuplíku) však zpozorujeme rozdíl mezi tímto "dědečkem" a současnými přehrávači i vyšších kategorií. Otevírá se totiž velmi tiše a plynule, s pomalým dojezdem do krajní polohy. Šuplík není pouze plastovým výliskem, ale je sestaven z několika kovových a plastových dílů tvořících tuhý celek. Pohybuje se v přesném kovovém vedení s valivým stykem. Mezi vodicími lištami (rovněž kovovými) a  bočnicemi šuplíku jsou v prizmatických drážkách miniaturní teflonové kladky. Nezvykle je řešena í snímací mechanika. Optická hlava je umístěna na otočném, velice bytelném ramenu, které je uloženo v mohutném kluzném ložisku. Pohyb je zajištěn třecím převodem od servomotoru. V tomto místě je snad jediná slabina přístroje, protože pryžové obložení tohoto převodu se po několika letech provozu otlačí a znemožní přesné polohování, oprava je však poměrně snadná. Hlavní motor je v provedení, které se v dříve používalo především u videorekordérů. Kotva se setrvačníkem tohoto motoru je uložena na kluzném ložisku, cívky statoru jsou umístěny přímo na plošném spoji s elektronikou regulace (viz obrázek níže). Celkově velmi rigidní provedení mechaniky s použitím převážně kovových dílů a ložisek s vysokou únosností zajišťuje vynikající odolnost proti vibracím a extrémně dlouhou životnost.

dcd-1800(1)

Elektronické obvody jsou rozmístěny na několika deskách plošných spojů, síťový transformátor je umístěn v krytu na zadním panelu, není tedy uvnitř přístrojové skříňky. Tím se maximálně eliminuje případné elektromagnetické rušení. Podobné řešení najdeme i u jiných starších japonských přístrojů (např. u kazetového magnetofonu Aiwa XK009). Při zpracování digitálního signálu je využita PCM technologie (pulzně-kódová modulace), se kterou se u některých CD přehrávačů setkáváme dodnes. Celkové provedení působí velmi solidním dojmem a sedmnáct let provozu bez servisního zásahu dokazuje, že se jedná o skutečně spolehlivý přístroj.

DCD-1800 používá integrované obvody různého původu včetně čipové sady Philips pro demodulaci EFM a korekci chyb (SAA7011/7020/7000) a čip Burr-Brown PCM53JP pro digitální převod na analogový.

0545

DCD-1800 v mechanické části použil klasickou optickou jednotku Olympus TAOHS-L , která je přítomná ve většině prvních japonských CD přehrávačů. Ta je ale v tomto modelu instalována na otočném rameni způsobem současné produkce Philips. To je rozdíl... systém Denon není poháněn elektromagnetem, ale klasickým kartáčovaným stejnosměrným motorem / řemenem / a kombinací tření. Kromě servo obvodu pro sledování stopy, který je velmi komplikovaný, ztrácí třecí pohyb zásadní výhodu systému Philips, a to plynulost a rychlost provádění pohybů hlavy.

dcd1800pdf

Dalo by se předpokládat, že CD přehrávač 1 generace nebude mít vyhovující zvukové vlastnosti, ovšem opak je pravdou. DCD-1800 je z tohoto pohledu jedním z nejzdařilejších přehrávačů, obstojí s přehledem i v současné konkurenci přístrojů v kategorii kolem 30.000 Kč. Stejně jako ostatní CD přehrávače Denon se vyznačuje detailním, neagresivním zvukem s vyrovnaným kmitočtovým průběhem a velmi dobrým prostorem. Nabízí se porovnání s DCD- S1011.... DCD-1800 má oproti němu nepatrně horší dynamiku, basy jsou více rozlišené, ale je jich subjektivně méně. Výšky jsou u DCD-1800 více otevřené, u S1011 jsou ale lépe prokreslené. Za zmínku stojí i vynikající sluchátkový výstup, který nijak nedegraduje zvukové vlastnosti přehrávače.

ZÁVĚR

I přes své stáří patří DCD-1800 k nejlepším CD přehrávačům v historii. V období na počátku 90. let prakticky neměl konkurenci, neboť přístroje této kategorie se teprve začínaly vyvíjet, ale i dnes, kdy se v této oblasti zřejmě žádné převratné novinky již neobjeví, je důstojným soupeřem přehrávačů vyšší kategorie.

 • Výrobce: DENON
 • Model: DCD-1800
 • Roky výroby: 1983 - 1984
 • Vyrobeno v Japonsku
 • Barvy: černá, zlatá champagne, volitelně: boční panely z ušlechtilého dřeva
 • Dálkové ovládání: DCD1800 - ne / DCD1800R  - ano
 • Příkon: 32W
 • Rozměry: 434 x 110 x 372 mm (ŠxVxH)
 • Hmotnost: 8,9 kg
 • Katalogová cena cca: 1.900,- DM

DCD-1800  za svůj špičkový vzhled vděčí hodně svému přednímu panelu z broušeného hliníku, dřevěným bočnicím (volitelné) a jeho „šampaňskému“ barevnému provedení. Jeho konstrukce je velmi tuhá, hmotnost blížící se 10 kg a jeho příkladná povrchová úprava nás neustále přesvědčují, že jde skutečně o jeden z nejambicióznějších počinů začátku éry CD.

18-1


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama