Reklama
Reklama
Reklama

DUAL LS-100

  • HIFIlab doporučuje

Aktivní reprosoustavy DUAL LS-100

_vyrp11_4520dual1-1

Návrat starých časů, gramofony a aktivní reprosoustavy s RIAA korekčním předzesilovačem se vrací do našich obýváků. Nostalgie hudebních obřadů našich rodičů či návrat k bohatosti analogového záznamu na gramofonových deskách? Magie drážky a hrotu těší nejen naše uši, ale navozuje hravě příjemný večer.

Aktivní reproduktory LS 100 mají phono vstup s korekčním předzesilovačem RIAA speciálně navrženým pro gramofony s přenoskovou vložkou MM (Moving Magnet). Všechna ostatní zařízení nebo gramofony s vestavěným předzesilovačem lze připojit přes analogový vstup AUX. Reprosoustavy působí velmi důvěryhodně a esteticky. Zpracování je kvalitní, stěny jsou potaženy černou dýhou s dřevěným dekorem, upravená (ale neodýhovaná) je i zadní stěna. Podle hmotnosti také lze odhadovat neošizenou konstrukci a pečlivější volbu reproduktorů. Stereofonní sestava je rozdělena na aktivní reprobednu a kablíkem připojenou pasivní reprosoustavu. Aktivní obsahuje zesilovače pro oba kanály, přípojná místa, ovládací prvky a LED kontrolku zapojení. Tato reprobedýnka je určena pro pravý kanál. Pasivní bedna je připojena 150cm dlouhým tenkým kablíkem s konektorem cinch. Obě mají v horní části zadní stěny vyveden menší bassreflexový otvor.

12377-6_dual-ls-100-active-monitor

Přední stěny obou reprosoustav jsou shodné. Masivní ochranný rámeček je tvořený pevnou deskou s vyříznutými otvory ve velikosti měničů, vše kryje černá průzvučná tkanina. Rámeček je upevněn na čtyřech plastových pinech, které zapadají do otvorů v rozích přední stěny reproboxu. Konstrukce je dvoupásmová, výšky přehrává klasická kalota s měkkou kopulkou s látkovou texturou. Středobasový reproduktor je vybaven kevlarovou membránou s výrazně „pleteným“ designem povrchu na klasické pryžové vlnce a s měkkou vypuklou prachovkou. Okraje košů jsou přišroubovány vruty do přední, pravděpodobně zesílené stěny – na poklep reaguje výrazně méně než ostatní části ozvučnice.

34431-2_dual-ls-100-active-monitor

Zadní stěna aktivní reprosoustavy je osazena konektorem pro připojení externího elektrického zdroje s označením 15 V/3000 mA. Dále je zde otočný ovladač nastavení hlasitosti a dva páry konektorů cinch umožňující připojení gramofonu s MM přenoskou (včetně samostatného zemnicího šroubovacího kolíku). Druhou možností připojení zdroje signálu (případně gramofonu s vlastním RIAA předzesilovačem) je druhý pár konektorů cinch a jeden konektor cinch pro přípojný kablík druhé, neaktivní reprosoustavy. Pokud budete potřebovat provést v umístění změnu, tedy aby aktivní reprosoustava byla umístěna vlevo, pak stačí prohodit přípojné konektory cinch opačně než určuje návod a korektní stereofonní rozložení pravá/levá zůstane zachováno i při opačném umístění bedýnek. Pochopitelně stejnou akci musíte provést i u vstupu AUX, do kterého lze připojit například sluchátkový výstup MP3 přehrávače nebo mobilu. Kablík cinche – 3,5mm jack si však musíte dokoupit.

819IXjrB4yL-_AC_SL1291_

Zapínání/vypínání, LED indikace zapnutí, přepínání zdroje signálu a regulace hlasitosti, to vše je překvapivě umístěno na zadní straně, což je sice esteticky výborné, ale pro praktické využití je to trochu nešikovné. Naštěstí bedýnky mají alespoň automatické vypnutí při delším čase bez hudebního signálu a tak vám nezůstanou trvale zapnuté, protože zejména droboulinká LED kontrolka na zadní stěně úplně dole je poněkud nesmyslná. Další výhrady lze snad mít jen k absenci vstupu USB, což mi u dnešních aktivních reprosoustav připadá téměř jako povinnost, protože pak možnosti jejich využití při ozvučení PC exponenciálně rostou.

Jak to hraje?

Řekl bych, že kvalita reprodukce je přiměřená ceně. Pokud je v nahrávce hudby méně, tj. méně nástrojů, pak je poměrně přehledná a příjemně barevná. Při poslechu nahrávky o více nástrojích, složitějším aranžmá se reprodukce lehce slévá. Výšek není tolik, kolik by si člověk přál, což ale při připojení k levnějším gramofonům a tedy většinou k také ne zcela zachovaným gramofonovým deskám může být i výhodou. Díky tomu vás nebude při poslechu tolik rušit šum. Uznávám, že gramofony v současné době po zásluze prožívají masivní comeback, ale mám pocit, že pokud důvod tohoto návratu je touha po analogovém, opravdu kvalitním zvuku, měl by se odehrávat v poněkud odlišné cenové hladině. Pokud si však chcete nostalgicky přehrávat sbírku LP po rodičích nebo z doby vašeho mládí, pak je tato volba ideální, a to především díky poměru výkon/cena.

dual-las100-back

Možnost zakoupit zde:

LS100


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama