Reklama
Reklama
Reklama

DUAL TD402DD - jednoduše vynikající

Čím míň ložisek a převodů, tím líp

V začátcích gramofonů s přímým pohonem (Direct Drive), někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, se mnozí domnívali, že pomaloběžné motory mají negativní vliv na kvalitu reprodukce. U levnějších modelů to byla občas pravda. Na druhou stranu u těch nejdražších typů Denon, Micro Seiki, Sony, Technics a dalších tento problém nikdo nehledal a neřešil. Díky tomu v nižší a střední cenové kategorii jednoznačně vítězily gramofony s řemínkovým pohonem. Belt Drive se postupně přenesl i k těm nejdražším pohonům a modely s Direct Drive se zdánlivě stáhly z trhu nebo se o nich příliš nemluvilo.

Gramofony pro netopýry....

Gramofony Direct Drive mají některé nesporné přednosti. Především pokud je elektronika řízena krystalem, mají absolutně přesné a stabilní otáčky talíře. To je zásadně důležité pro posluchače s absolutním sluchem. Gramofony s řemínkovým pohonem mají otáčky závislé na zpuchření, stárnutí a vytahání řemínku, zpravidla jsou časem nižší než jmenovité. Navíc gramofony s přímým pohonem mají rychlejší rozběh talíře do jmenovitých otáček. Z výrobního hlediska je Direct Drive dokonce konstrukčně jednodušší a někdy může být i levnější než řemínkový pohon.

V současné době renesance gramofonové techniky je legitimní přemýšlet nad tím, jaký si pořídit gramofon nebo pohon. Stejně jako se pracně a s velkou slávou rekonstruují kdysi dávno nekompromisně zatracované gramofony s pohonem mezikolem (například Garrard 301 a 401), tak dochází k rehabilitaci gramofonů s přímým pohonem. Mezi gramofony sázející na zmrtvýchvstání Direct Drive patří také model Thorens TD402 DD. Pro začínajícího diskofila je to překrásný přístroj, v podstatě do vysoké míry Plug & Play bez vysokých nároků na nastavení a seřízení, a za velice přijatelné peníze.

Kde koupit....

402-20

Seriózní šasi....

První, co vás zaujme, je vlastní šasi, které není ani z MDF nebo plexi desky, ale je to seriózní skříň s lakovaným povrchem dřeva s horním kovovým panelem a elegantním plexi víkem, stojící na čtyřech odpružených nohách. Z dalších zajímavých detailů můžeme jmenovat hliníkový talíř s pečlivě opracovaným povrchem, přenoskové rameno s karbonovým nosníkem s odnímatelnou skořepinou a páčkové přepínače pro volbu otáček i zapínání pohonu. Vlastně je to klasický gramofon, takto kdysi standardně vypadala většina modelů. To, co zjistíte až po podrobnější prohlídce, je skutečnost, že gramofon disponuje vestavěným MM phono předzesilovačem, který však lze ze signálové cesty vyřadit a používat stroj pasivně s externím předzesilovačem. Gramofon má dokonce koncové vypínání, které je možné aktivovat na zadním panelu. V režimu On se spouští při umístění přenosky nad záznamové pole a vypíná s přenoskou ve výběhové drážce. Je to takové „nehighendové“, ale docela příjemné!

TD-402 DD dostanete osazený přenoskou Audio Technica VM95E s eliptickým diamantovým hrotem. Celek si musíte jen seskládat z dílů pečlivě zabalených v transportním kartonu a podle návodu k obsluze nastavit svislou sílu na hrot a antiskating. Pak už se stačí jen rozhodnout, zdali využijete vestavěný phono předzesilovač, a začít poslouchat desky.

Já jsem si jako obvykle udělal pár technických zkoušek: Jmenovité otáčky jsou 33,42 za minutu, to je odchylka +0,27 %. Subakustická rezonance ramena a instalované přenosky VM-95E je v horizontální rovině 9 Hz a ve vertikálním směru 8 Hz, nepříliš zatlumená. Na druhou stranu kombinace Direct Drive pohonu, ramene, MM přenosky a phono předzesilovače je téměř optimální.

Komponenty gramofonu ....

Thorens TD402DD jsou pečlivě vyváženě zkombinované a tvoří harmonický komplet, který hraje od prvního okamžiku bezproblémově. Nemusíte řešit nic jiného než volbu pasivního nebo aktivního linkového výstupu. Potom už je vše téměř dokonalé. Přes relativně levnou přenosku je reprodukce spektrálně vyrovnaná s přehlednou a stabilní lokalizací! Samozřejmě není problém přenosku vyměnit za dokonalejší MM model. Dosud jsem měl představu, že dobrý gramofon lze z dílů zkompletovat tak za 50 000 Kč, Thorens TD 402DD mi tuto hranici posunul podstatně níž. Navíc je podle mého názoru natolik vzhledově zajímavý, že uspokojí i hifisticky ne zcela přátelsky zaměřené členy rodiny.

Verdikt Stereo&Video

THORENS-TD402-DD-tab


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama