Reklama
Reklama
Reklama

Dynavector DV507MKII

1582_Dynavector_DV-507_MkII_3

22.9.2023 - HL -

Japonský Dynavector v roce 2003 uvedl na trh nejnovější verzi, které v konstrukci používá několik neobvyklých prvků. První verze tohoto raménka vznikly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Raménka DV 501 a DV 505 získala ocenění za konstrukci na výstavách CES v Chicagu (1977, 1982). První verze raménka DV 507 pochází z roku 1984 (cenu Design and Engineering získalo hned v dalším roce).

507mk2_damper   Regulace antiskatingu raménka Dynavector se snaží vyřešit jeden ze základních rozporů, týkajících se snímání záznamu v drážce LP. Gramofonová přenoska vytváří signál díky pohybu chvějky proti jejímu tělu. Pokud tedy její bod uchycení v raménku vibruje, dochází k ovlivnění snímaného signálu. Signál v drážce LP, který je schopen raménkem pohnout, má nízkou frekvenci a velkou amplitudu. Je známo, že u současných LP desek, které jsou řezané systémem Westrex 45-45 (záznam je řezán šikmo do stěny drážky v úhlu 45 stupňů) jsou basové signály zaznamenány prakticky výlučně v horizontálním směru. To znamená, že nízkofrekvenční signál, který raménko rozvibruje, působí jen v horizontální rovině.

507 Z toho vychází první požadavek pro ideálni" raménko-musí mít dostatečnou efektivní hmotnost a kvalitní tlumení v horizontální rovině. Co se týče snímání středních a vysokých frekvencí, raménko musí mít současně nízkou efektivní hmotnost ve svislém směru, aby neztrácelo schopnost snímání vysokofrekvenčních a nizkoúrovňových signálú. To se stává velmi obtížným zvláště u zvlněných desek.

dynavector-dv507-mk2-21

  Je jasné, že tyto dva požadavky se navzájem vylučují a žádné raménko běžné konstrukce je nedokáže současně splnit. Raménko Dynavector DV507 řeší problém tím, že je složeno z hlavního horizontálního raménka s velkou efektivní hmotnosti a magnetickým tlumením, na jehož konci je malé lehkė raménko, ve kterém se nachází přenoska. Nejnovější verze DV 507 plně zachovává hlavní konstrukční princip, pouze zdokonaluje několik detailů. Dále byla optimalizována funkce vertikálního raménka pro ještě dokonalejší snímání.

dynavector-dv507-mk2-15

Magnetický tlumič hlavního raménka nyní používá velmi silný neodymový magnet, zdokona len byl i zvedáček raménka. Nová je hlavička pro uchycení přenosky, jejíž připojení k „vertikálnímu raménku bylo též vylepšeno. Raménko má také nové prodrátování" vysoce kvalitním kabelem. Raménko DV507Mk2 je dvanácipalcové raménko, přičemž jeho efektivní délka je 241 mm. Přesah je 15 mm. S pomocí tří protizávaží můžeme v raménku instalovat přenosky s hmotnostmi od 0 do 20 gramů. Pomocí páčky můžeme kontinuálné měnit výšku raménka nad základnou (nastaveni VTA), antiskating je možné měnit během přehrávání. Raménko váží celých 1380 gramů, základna gramofonu musí unést tuto hmotnost (týká se hlavně odpružených šasi). 


dynavector-dv507-mk2-18

507esize
Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama