Reklama
Reklama
Reklama

Luxman D-07X

  • HIFIlab doporučuje

Vyrobeno tak, aby vydrželo....


"Ať už jde o hudbu ze stříbrného disku CD, souboru nebo z internetu: Luxman D-07X zpracovává každý signál na absolutní úrovni dokonalosti".

Existují různá chápání toho, co je luxus. Moderní interpretace zahrnuje pád na co nejpohodlnější pohovku, udělat pár kroků na mobilním zařízení a nechat hudbu volně plynout. To je spartánské čtení: Nepotřebujete mnoho vybavení a po instalaci se o něj nemusíte moc starat. A naopak, můžete také říci, že skutečný luxus spočívá v tom, že si můžete během večera s hudbou chvíli pohrát, rozlít si koňak a hledat to jedno CD, které musíte někde mít. Toto je opulentnější čtení, protože vyžaduje podstatně více úsilí: potřebujete alespoň jednu polici. K tomu si vybíráte hudbu z menšího bazénu s větší pečlivostí, užíváte si přestávky při čtení nové nahrávky a - hlavně! - nevidíte, zda jste obdrželi zprávu WhatsApp. Přijímání textových zpráv je jednou z mála věcí, pro které D-07X není určen.

Luxman D-07X
Jedenáct tlačítek na věčnost: Luxman D-07X aktivně soutěží o pozici „posledního CD přehrávače, který kdy budete potřebovat“. Přehrává stříbrné disky včetně změn vrstvy CD/SACD na hybridech, umí deaktivovat výstup DAC a nakonec i změnit fázi analogového výstupu. Nic víc není potřeba.

Za prvé, Luxman je SACD /  CD přehrávač a vypadá tak, jak má kvalitní přehrávač vypadat. Navíc může fungovat jako DAC a jako takový hraje v podstatě vše, co není vinyl – na úrovni excelence. Nový přehrávač se nachází mezi již tak docela působivým D-03X a nejmodernějším refrenčním přehrávačem D-10X, který se také cenově dotýká možná ještě dostupné hranice. Rychle se ukáže, že 07 není zrovna standardní CD přehrávač: zařízení je dodáváno velmi pečlivě zabalené, váží impozantních 17 kilogramů a se svými 44 centimetrovou šířkou a hloubkou 41 centimetrů již dosahuje limitů obvyklé pro HiFi standardy.

Luxman D-07X
Vynikající disk nejenže poskytuje bezchybné datové toky SPDIF, ale je také postaven jako tank. Zásuvka je na obou stranách stabilizována kovovými vodítky. Mechanismus by měl být téměř nezničitelný i při „špatném zacházení“.

D-07X je bezesporu úhledný kolos, ale jeho vizuální podoba je estetická a elegantní. Je nepochybné, že máte co do činění s vysoce kvalitním komponentem - šasi, připojovací konektory, tlačítka: vše působí skvěle a sleduje jasnou linii....všechny prvky jsou té nejlepší kvality, nic nepůsobí okázale. Nebýt samotné velikosti, klasický design přehrávače by mohl být vnímán jako ušlechtilé podcenění. Na přední straně vládne naprostý klid: pod displejem v typické luxmanově oranžové, který je dobře čitelný i na dálku, s obvyklými informacemi, jako je číslo stopy a čas běhu, vidíme větší kulatá tlačítka, s nimiž jsou nepostradatelné funkce jako start, stop a skip. Pomocí menších tlačítek vedle nich lze ovládat kompletní funkce, jako je výběr digitálních vstupů a výstupů, výběr mezi CD a SACD a fáze. Ovládací spínač je umístěn v malé prohlubni – opět typické pro značku Luxman.

Luxman D-07X
D/A převodníky 07 jsou otevřené pro externí komponenty a přes USB také pro hostitele vyhovující třídě, jako jsou počítače, chytrá zařízení nebo streamovací komponenty. Analogové výstupy jsou symetrické (XLR) nebo přes RCA. V poslední době je kolem MQA hodně povyku. I tak je skvělé, že přehrávač formát podporuje.

Možná to bude znít trochu přehnaně, ale ovládání je velmi zábavné. Za prvé, u zařízení stojícího těsně pod 270.000.-Kč můžete očekávat, že kvalitní haptická zpětná vazba od ovládacích prvků není nepodstatným detailem. Za druhé, nemusíte otevírat aplikaci a zabývat se žádným uživatelským rozhraním. To je uvolňující, osvěžující jednoduché a funguje to perfektně, i když osvětlení během dlouhých nocí poslechu pohasne.

Obzvláště jsem si užil vkládání CD disku. Zásuvka z tlakově litého hliníku se plynule vysouvá, nemá vůbec žádnou vůli a nahrávku přijímá téměř slavnostně. A když se konečně začne CD točit, neslyšíte nic - alespoň žádný hluk pohonu. Japonský výrobce hovoří o mechanismu „LxDTM“, jaký je použit i u vlajkové lodi D-10X. To znamená stabilní pouzdro s bočním rámem a krycí deskou, která je připevněna k boční stěně. Protože je to také skvěle provedené, absolutně nic nevibruje, ani navenek, ani uvnitř. Dokážete si představit, že to zajišťuje nejen úžasně hladký chod, ale také usnadňuje práci a čtení laseru. Mimochodem, nebylo možné D-07X přetížit nebo způsobit jeho přeskakování při čtení ani těch nejsilněji poškrábaných nahrávek.

Luxman D-07X
A zde je další ukázka „vynikajícího designu zařízení“: Pohon je zapouzdřený, což nejen prodlužuje jeho životnost, ale také zabraňuje působení rozptýleného světla. Transformátor je izolován a uložen ve vlastní komoře pouzdra. Analogové výstupní stupně (vpravo) se síťovým zpracováním jsou na vlastní desce plošných spojů a...

Na zadní straně se toho děje poměrně hodně, ostatně Luxman D-07X má nabídnout nějaké nové možnosti přehrávání. Port USB umožňuje PCM i DSD, koaxiální a optické vstupy podporují až 24 bitů/192 kHz. Digitálně to vychází opticky i koaxiálně, analogicky s pozlacenými RCA konektory v 32milimetrové mřížce nebo přes Neutrik XLR.

To, co jde, běží - poté, co v případě potřeby projde dekodérem MQA, protože tato specifikace je také podporována - do DAC čipů BD34301 EKV od výrobce polovodičů Rohm. Špičkový čip byl vyvinut pro hudební aplikace a byl dvakrát instalován společností Luxman v monofonním uspořádání. Kromě vynikajících měření z hlediska zkreslení a digitálního šumu nabízejí dva FIR filtry. Uspořádání čipu se spoléhá na krátké cesty, aby umožnilo co nejméně rozdílů za běhu v taktu. Samostatný obvod to na konci znovu kontroluje, než signály ze dvou DAC čipů proudí do nově vyvinutého systému I/V převodníku, který je přivádí do čtyř diskrétních modulů zesilovačů pracujících v mono režimu. Nakonec se filtrování odehrává ve fázi vyrovnávací paměti a bez použití dolní propusti, což je samozřejmě určeno k podpoře „kulatých“ průběhů.

Luxman D-07X
...všimli jste si?: Digitální oddělení je namontované na spodní straně přehrávače, izolované přepážkou. Maximální diskrétnost s nejkratšími signálovými cestami. Vpravo nahoře je vidět napájecí vstup a pohotovostní transformátor, dole napájení (zelená) a ovládání (modrá) CD/SACD mechaniky.

Řekněme to takto: Herbert von Karajan, jeden z hlavních protagonistů CD věku, by se o tak sofistikované technologii jistě neodvážil ani snít. Začněme tedy Berlínskými filharmoniky pod jeho vedením, neboť inscenují Hadynovu Symfonii č. 82 (“L'Ours”) C dur. Jaké fortissimo! A skutečně: velké, ale ne extrémní dynamické skoky ve Vivace assai po chromatičnosti přicházejí rychle a přirozeně. Timpány v místnosti působivě stojí, flétny a housle září, ale zůstávají - pokud je to možné u Karajana, který se efektu nevyhýbá! - na koberci. Luxman zůstává klidný, ale není ochoten hrát. Do jisté míry sebevědomě vede symfonií, ukazuje vrcholy, ale harmonicky je začleňuje do celkového provedení.

Podívejme se, co se stane s méně vynikajícími nahrávkami: Californication od Red Hot Chili Peppers je považováno za oběť „Loudness War“, protože album je masterováno tak „žhavě“, že digitální zkreslení je jasně slyšet. Luxman to také ukazuje, zejména ve hře na činely. Ve srovnání se to však zdá nezvykle mírné. Samozřejmě nemůže nic změnit na křivkách zdrojového materiálu, ale ukazuje nekritickou oblast zvukového obrazu tak detailně a jasně, že existuje jakási protiváha k artefaktům ve výškách a přechodech.

SACD přehrávač Luxman D-07X

Koncepce: CD/SACD přehrávač se vstupy externího převodníku
Digitální vstupy: koaxiální, USB, optický
Analogové výstupy: 1 x Cinch (nesymetrický), 1 x XLR (symetrický)
D/A převodník: 2 x ROHM BD34301EKV (monofonní provoz)
Podporované zvukové nosiče : SACD, CD (CD-R, CD-RW, MQA-CD)
Podporované zvukové formáty: PCM až 32 bit/768 kHz, DSD až 22,4 MHz
Frekvenční odezva: CD (+0/−1 dB) až 5 Hz až 20 kHz, SACD (+0/−3,0 dB) 5 Hz až 38 kHz, USB (+0/−3,0 dB) 5 Hz až 47 kHz Harmonické zkreslení: CD 0,0016 %, SACD 0,0007 % , USB 0,001 % Signál - šum: CD 122 dB, SACD 125 dB, USB 122 dB
Příkon: 37 W Zvláštnosti
CD pohon s “LxDTM” mechanikou
Barevné provedení: stříbrné
Rozměry (Š/V/H): 44/13/ 41 cm
Hmotnost: 17 kg
Záruční doba: 2 roky
www.luxman.cz

Co je tedy luxus? Je to jistě svoboda rozhodnout se, jak chcete svou hudbu poslouchat. Luxman D-07X přehrává cokoli chcete i z archivu. Je investicí do budoucnosti v podporovaných formátech a pravděpodobně do určité míry odolný proti zemětřesení :-). Dělá to především tak, že si můžete být jisti, že už to nemůže být kvalitnější.


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama