Reklama
Reklama
Reklama

Pioneer SA-8800

Integrovaný zesilovač Pioneer SA-8800 patřil před dvaceti lety k nejlepším zesilovačům prodávaným na našem trhu. Jeho cena se pohybovala kolem 2300TK - tuzexových korun neboli bonů, což odpovídalo přibližně 12000.- Kčs.

33595559021_a60afc309f_b

I z dnešního pohledu se jedná o velmi dobře provedený přístroj, dosahující výborných technických parametrů. Je vybaven všemi funkcemi, které můžeme od integrovaného zesilovače požadovat. To znamená, že kromě základních (tónové korekce, fyziologie regulace hlasitosti, subsonický a výškový filtr, přepinání reproduktorů, sluchátkový výstup, Pre Out a Main In) je použita i méně obvyklá, ale užitečná funkce Mode, umožňující stereofonní provoz s přehozenými kanály, reprodukci pouze levého nebo pravého kanálu a monofonní provoz. 

pioneer-sa-8800 (7)

Dalšími užitečnými prvky jsou přepínače vstupní impedance - odporu a kapacity - gramofonových vstupů (k dispozici jsou dva). Na modře svítícím filuorescenčním displeji je kromě výstupního výkonu (přesněji řečeno výstupního napětí) indikován i právě zapnutý vstup. SA-8800 byl vyráběn v několika verzích (určených pro různé země), které se kromě napájecího napětí a provedení síťového přívodu lišily i provedením krytu. Velmi častou variantou byl kryt plechový a u verze označené jako S/G byl kryt dřevěný. Všechny obvody zesilovačů (phono - předzesilovač, řídicí i koncový zesilovač) jsou 
osazeny bipolárními tranzistory, ve výkonovém stupni jsou tranzistory paralelně řazeny - po dvojicích. Velmi dobře funguje ochrana proti přetížení, která spolehlivě a dostatečně rychle reaguje jak při překročení prouduvýkonových tranzistorů, tak na přítomnost stejnosměrného napětí. Díky tomu je zesilovač prakticky nezničitelný, odolává i trvalému zkratu na výstupu. Ani při velmi nešetrném zacházení, např. při zapojování signálových kabelů za provozu, neutrpí zesilovač ani reproduktory, protože jsou včas odpojeny, a teprve s prodlevou 4-5s po odeznění signálové špičky je ochranný obvod prostřednictvím relé opět připojen.

h52813-3-52813c

Slabinou tohoto zesilovače a podobně řešených jsou všechny otočné a páčkové přepínače. Jejich kontakty jsou postříbřené a po několika letech provozu se vlivem koroze zvětšuje přechodový odpor. To má většinou za následek silný šum a praskot při manipulaci s nimi. Především při vypínání tónových korekcí - kontakty jsou ve smyčce zpětně vazby - proto je nutné pravidelné číštění vhodným kontaktním olejem.

8800

Zvukové vlastnosti jsou i z dnešního pohledu velmi dobré. Trochu měkčí basy, velmi čisté a příjemně znějící výšky bez nepřirozemého zabarvení, dobré rozlišení a dynamika, kmitočtově vyrovnaný zvuk. Nezvládá však reproduktorové soustavy s komplikovanějšímě výhybkami, naopak výborně hraje se soustavami osazenými reproduklory s papírovou membránou. Celkovým charakterem je blíže kvalitním elektronkovým zesilovačům než tranzistorovým.

h52813-1-52813aZÁVĚR

SA-8800 je krásný starý stroj, který nejen krásně vypadá, ale i velmi dobře hraje. V současné produkci firmy Pioneer není adekvátní integrovaný zesilovač a ani jiné firmy nejsou schopné výrobním programém schopné konkurovat tomuto skvostu, ani cenou, ani provedením, natož zvukem! V dnešní době si za takovéto provedení, výbavu a zvuk musíme značně připlatit.


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama