Reklama
Reklama
Reklama

Pioneer TX-9800

big-130231519_61de7bc7351274-760657351641970277820    

Výrobky japonské firmy Pioneer z osmdesátých let patří k nejkrásnějším přístrojům z historie hifi. Jedním dodnes z nejžádanějších je nejvyšší model tuneru od této tnačky a to model: TX-9800 z let 1978 - 1979, který stejně jako další přístroje z této řady je mezi hifisty velmi dobře známý, neboť jako jeden z mála skutečně kvalitních výrobků byl na československém trhu prodáván prostřednictvím obchodů Tuzex. Pamětníci si určitě vzpomenou, a těm mladším rodiče jistě rádi vysvětlí, o co šlo a co se dělo. Z dnešního pohledu se jedná o velmi jednoduchý tuner, bez dálkového ovládání, bez RDS, bez předvoleb, prakticky bez jakýchkoli funkcí, kterými jsou dnes vybaveny i ty nejlevnější a nejméně kvalitní bakeliťáky". Ve své době však patřil a zvukovou kvalitou dodnes patří k nejlepším tunerům vůbec. Z celkového provedení je na první pohled zřejmé, že se jedná (respektive jednalo) o top model. Bytelná celokovová přístrojová skříňka, perfektně zpracovaný eloxovaný čelní panel, kovové ovládací prvky, to je a bylo společným znakem všech přístrojů Pioneer z této doby. U typových řad 8800 a 9800 je však vše masivnější a lépe provedené než u levnějších modelů. Na naší fotografii je základní provedení. Jako doplněk byl dodáván Rack Adapter, dostupný i pro zesilovače, magnetofony a ostatní komponenty pro upevnění do 19" stojanu.

6aet6j (1)

Důvody, proč patří tento tuner dodnes k nejvyhledávanějším, jsou kromě vzhledu i technické parametry - vynikající citlivost a dobrá zvuková kvalita. Citlivost vstupního dílu byla velmi ceněna především v době, kdy v pásmu FM-CCIR nevysílal žádný tuzemský vysílač, tedy při dálkovém příjmu. V současné době může být citlivost až zbytečně vysoká, především v místech s dobrým pokrytím a kabelovým rozvodem signálu i při dobré selektivitě mohou nastat problémy při příjmu některých stanic (dochází k prolínání signálu z anténního svodu a kabelového rozvodu). Stejně jako u ostatních analogových tunerů se ladění provádí otočným, velmi masivním knoflíkem spojeným se setrvačníkem, jehož rotační pohyb se prostřednictvím napnutého lanka přenáší na ladící kondenzátor a zároveň převádí na posuvný pohyb ukazatele na stupnici.

tx9800-1

Celý mechanismus má velmi lehký chod a díky optimálně navrženému setrvačníku je ladění pohodlné, snadné a rychlé. Stačí velmi zlehka pootočit knoflíkem a ladicí mechanismus setrvačností projede rozsah 1-2 MHz (respektive odpovídající část v pásmu AM), trochu razantnějším pootočením obsáhneme téměř čtvrtinu až třetinu celého rozsahu stupnice. Setrvačnost však není tak velká, aby činilo problém zastavit otáčející se knoflík v potřebné poloze a jemně doladit požadovaný kmitočet. Přesné nastavení obstarává elektronický obvod, jehož činnost je signalizována dvěma LED indikátory. Jedna LED svítí, když probíhá automatické dolaďování, druhá se rozsvítí, když je kmitočet přesně nastaven. Pro indikaci naladění je použit přehledný analogový ručičkový indikátor, rovněž velikost signálu ukazuje ručička měřícího příistroje. Aby uživatel našel vždy svou oblíbenou stanici, jsou pro lepší orientaci před stupnicí umístěny posuvné kolíky, kterými lze označit vybrané polohy ukazatele. I bez předvoleb můžeme tedy požadovanou stanici rychle vyhledat. Stupnice je velmi přehledná, díky délce prakticky přes celou šířku čelního panelu a rovnoměrnému decentnímu osvětlení (1 mm délky stupnice odpovídá přibližně 0,08 MHz, Jedním otočením ladícího knoflíku přeladíme přibližně 01 MHz).

2-8

Přestože je většina analogových tunerů z 80. let řešena podobně, Pioneer TX-9800 se mezi nimi vyjímá. Ani převážná většina současných modelů, od firmy Pioneer nebo jiných, se svým vzhledem a často ani dosaženými technickými parametry nemohou s tímto skvostem srovnávat. A skutečnost, že není k dispozici DO, textové informace, předvolba stanic apod. na tomto faktu opravdu nic nemění.

9800-top

tx9800

Pioneer TX-9800

Část FM

Vlnové rozsahy: FM CCIR, AM SV

Citlivost pro odstup ruš. 2,5 μV/35 µV nap. 50 dB mono/stereo: 2,5 μV/35 µV

Citlivost (DIN) mono/stereo: 0,9 μV/35 μV

Odstup rušivých napětí mono/stereo: 83 dB/80 dB

Odstup ruš, nap. (DIN) mono/stereo (nevážený): 76 dB/67 dB

Zkreslení 1 kHz mono/stereo: 0,04 %/ 0,07 %

Odstup kanálů 1 kHz:  55dB

Selektivita (WIDE/NARROW):  30dB / 85dB

Část AM

Citlivost: 15 μV

Selektivita (WIDE/NARROW):  20dB / 50dB

Nizkofrekvenční část

Výstupni napětí /impedance: 650 mV/4,2 k pevný výstup, 50-1300 mV /3,6 k variab. výstup

Rozměry (šxvxh): 420x150x390 mm

Hmotnost: 8.5 kg

Původní cena: cca 9800.- Kčs


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama