Reklama
Reklama
Reklama

Proč nemá stále více mladých lidí hi-fi systém?

  • Zajímavost

Proč stále více mladých lidí nemá nebo nepotřebuje hi-fi systém?

Budoucnost hi-fi ohrožuje mnoho problémů a co my s tím můžeme udělat ?

Nedávno jsem na jednom fóru četl komentář, který říkal něco ve smyslu: „Proč lidé mladší 30 let nemají hi-fi systémy?“. Je to rozumná otázka, která si rozhodně zaslouží být položena. Právě jsem vstoupil do třicítky, a přestože moji přátelé podobného věku jsou velcí hudební fanoušci, neznám nikoho (kromě sebe), kdo by vlastnil hi-fi aparaturu, pasivní nebo alespoň aktivní reprosoustavy a to vše ostatní, co k tomu patří. 

To mě přimělo zamyslet se nad tím, jak jsem se k hi-fi dostal. Mám to štěstí, že mám tátu, který měl vždycky audio vybavení a svou lásku k hudbě se mnou aktivně sdílel už od mládí. A nejen to, je to také certifikovaný znalec výprodejů aut a má čich na všechny technické vychytávky. Bez jeho přičinění a znalostí bych neměl žádný systém. 

Posledních deset let jsem měl docela slušnou sestavu: gramofon Sony a integrovaný stereofonní zesilovač Technics (s odpovídajícím CD přehrávačem a kazetovým magnetofonem), který se napájel do dvojice podlahových reprosoustav Bowers & Wilkins. To vše jsem v průběhu let získal z různých výprodejů a akčních nabídek. Většinou se jedná o starší vybavení, které nestálo majlant, ani se neblížilo ceně, kterou by mělo nové vybavení. Naštěstí můj táta znal nejlepší místa, kam se dá zajít na výprodeje a my jsme se vždycky snažili přijít v době otevření, kolem šesté ráno - „ranní ptáče dál doskáče a dostane to, co hledá“, což určitě zejména platí pro lovce techniky a vinylů na výprodejích a na různých burzách. 

Považuji za velké štěstí, že mě můj otec dokázal seznámit s hi-fi a pomohl mi rozjet systém. Bez jeho pomoci bych pravděpodobně nebyl zdaleka tak dobře vybaven. Několik faktorů brání, omezuje nebo odrazuje další mladé lidi od toho, aby se pustili do hi-fi. Zaprvé.... není to levná záležitost, čemuž nepomáhá ani to, že v dnešní době neexistuje „trh s levným hi-fi“. Už i použité " z druhé ruky" je pro mnohé z nás drahé.

Další velkou skutečností, které je třeba čelit, jsou neustále vzrůstající životní náklady. Utrácet stovky liber za hi-fi hardware se mnoha mladým lidem zdá jako šílenství, nebo je to prostě nemožné. Také sluchátka a náušníky - které mohou sloužit k více účelům na jakémkoli místě - mají obvykle přednost před něčím, co zůstane doma na jednom místě. 

A nejen to ! Naše generace nikdy nemusela striktně utrácet velké peníze za přehrávání hudby. Vyrostli jsme v době, kdy je poslech hudby stále dostupnější. Pohodlí je jasným vítězem a mnohým z nás postačují reproduktory zabudované v noteboocích a mobilních telefonech - každodenních, víceúčelových předmětech, které jsou již součástí našich životů. Když si na to člověk léta zvyká, bezdrátový reproduktor nebo multiroom systém mu v porovnání s tím připadá nesmírně působivý a tady pro mnoho lidí cesta končí. "Dostatečně dobrý" je o mnoho řádů lepší než dříve, a tak je vstup do světa hi-fi aparátů spíše obrovským krokem vzhůru než vstupním bodem.

Je to však nový problém?

Byli lidé vždy obecně spokojeni „s hudbou především“ a nezáleželo jim na vybavení nebo kvalitě, pokud slyšeli svou oblíbenou hudbu? Někteří komentátoři si zřejmě myslí, že ano, zejména fanoušci dnešní hudby, kde má energie často přednost před jemnějšími detaily. Poslechové prostory je také stále těžší správně vytvořit pro každého, kdo nemá rodinný dům a dostatek finančních prostředků. Většina levnějších nájemních nemovitostí a novějších panelových domů, v nichž se nachází mnoho mladých lidí, má tenké stěny a podlahy, což hlasitému poslechu zrovna neprospívá. V mnoha situacích je také problémem nedostatek prostoru, kam by se vše vešlo, zejména pro každého, kdo žije ve společné domácnosti. 

K faktorům, které je třeba vzít v úvahu, patří také úpadek zkušeností s kamennými obchody a vzestup online nakupování. Jediný způsob, jak se skutečně seznámit s hi-fi zařízením, je osobní návštěva, ať už ve specializovaném obchodě s hi-fi, na výstavách nebo prostřednictvím zapálených přátel a rodičů.

Co lze tedy udělat v krátkodobém horizontu?

Jednou ze zřejmých odpovědí je uvést na trh více levných audio komponentů, reprosoustav a all-in-one variant - což se bohužel zdá být stále vzdálenější, protože ceny zboží všeobecně stoupají. Jde o to, že mladí lidé si kupují audio zařízení, ale většinou jde o prostorově úsporné, relativně levné bezdrátové reproduktory a podobně. V porovnání s tím je hi-fi mnohem skličující - je tam spousta věcí, které je třeba zapojit a správně sladit. Proto jsou často vstupním bodem do hi-fi pro ty, kteří se rozhodnou proniknout hlouběji, all-in-one „lifestylové“ produkty.

Dalším řešením je nadále sdílet lásku k hi-fi s lidmi kolem sebe. Nedávno jsme psali o tom, jak transformující může být naučit své děti hodnotě hi-fi zvuku, a můj příběh je také dobrým příkladem toho, jak je to pravdivé. Lidské uši se přizpůsobují zvolenému médiu nebo formátu, a tak pokud vyrůstáte na kvalitních zesilovačích a reproduktorech, těžko se v dospělosti spokojíte s poslechem přes malé, plechově znějící reproduktory notebooku. Teď jsem to já, kdo se o tuto zkušenost dělí. Existuje spousta lidí s levnými kufříkovými přehrávači, kteří si myslí, že poslech je zážitkem. Když těmto lidem ukážu jejich oblíbené desky přes pořádný systém, je pokaždé pro ně něco jako zjevení. Nechápou....

Všichni víme,

že koníčky a zájmy nelze vnucovat ostatním, zejména ne dětem, ale snaha předávat lásku k hudbě (a možná ještě důležitější je ocenění kvalitního zvuku) z generace na generaci je důležitou součástí toho, co udrží všeobecnou lásku k hi-fi při životě i pro nastupující generace.


Přidejte komentář


Komentáře

BK17.07.2024 15:17:58
A taky proto, že pro hodně lidí je hudba jen zvuková kulisa. Když se zeptám člověka kolem třiceti, jestli zná skupinu Deep Purple a její členy nebo desky, neví, o čem mluvím. Občas znají název nějaké písničky, ale netuší, kdo ji zpívá. Od přehrávání tracků z mobilu ke skutečnému Hi-Fi žádná cesta nevede.
Reklama