Reklama
Reklama
Reklama

Prodeje vinylů již druhým rokem po sobě oficiálně překonávají prodeje CD

  • Zajímavost

forecast (1)

Prodeje vinylů již druhým rokem po sobě oficiálně překonávají prodeje CD

Vinyl pokračuje v pozoruhodném oživení ve velkém stylu

 Podle oficiálních statistik Asociace amerického nahrávacího průmyslu (RIAA) vinyl již druhým rokem po sobě předčil prodeje CD. 

Nejnovější údaje RIAA uvádějí, že v roce 2023 se prodalo 43 milionů vinylových desek, což předčilo 37 milionů CD prodaných ve stejném období, což představuje příjmy v hodnotě 1,4 miliardy dolarů. 

graf-2

Jedná se o druhý rok po sobě, kdy vinyl překonal svého digitálního soupeře. V loňském roce 2022 poprvé od roku 1987 překonaly prodeje vinylů prodeje CD, přičemž vinylových alb se prodalo 41 milionů kusů oproti pouhým 33 milionům CD. 

Důvody tohoto oživení nejsou pevně dané, ale je snadné poukázat na některé zřejmé důvody. Vinyl si i nadále zachovává svůj klasický, retro půvab, přičemž na platformách sociálních médií, jako jsou TikTok a YouTube, se tvůrci obsahu mnohem častěji hlásí k přednostem svých sbírek vinylů než k regálům se starými cédéčky. Někteří z nich jsou tak mladí, že pravděpodobně nikdy neměli důvod vlastnit CD, zatímco vinylové desky se zdají být okouzlujícím formátem i pro dnešní mládež i když se jedná o formát z dob minulých. 

Dalším faktorem, který by mohl být hnací silou trhu s vinylovými deskami, je tvrzení, že desky mají lepší kvalitu zvuku než digitální zvukové soubory. U vinylu je v drážkách zachycena každá část analogové vlny, což z něj činí bezeztrátový formát, zatímco digitální soubory jsou vzorkovány v periodických intervalech, což znamená, že je zachycena pouze část zvukové vlny.

Podle zprávy Luminate poslouchají hudební fanoušci v Evropě ve srovnání se svými severoamerickými protějšky stále více vinylové desky, což ukazuje, že růst prodeje vinylů se nesoustřeďuje pouze v USA, ale je spíše globálním fenoménem.

To je dobrou předzvěstí pro zpěváky s širokým záběrem a popularitou napříč žánry, protože jejich hudbu si bude kupovat nejen široké spektrum fanoušků, ale hudba se bude prodávat i v mezinárodním měřítku.

Poděkování ...

Těšíte se ze znovuzrození vinylu? Pravděpodobně za to můžete poděkovat Taylor Swift. 

Pak je tu samozřejmě drobrý příklad a záležitost Taylor Swift. Swift dominuje prodejům vinylů v USA v absolutní míře. Vydání alb 1989, Speak Now, Midnights a Utopia na vinylu do značné míry vysvětluje, proč čísla stále stoupají a nadále budou. Swift se tak stává mocnou tržní silou a oslovuje i omladinu....

Zásadní význam pro pokračující oživení prodeje vinylů mají také mnohé akce a iniciativy, jako je Record Store Day a pod. 

Co se týče CD, situace není tak chmurná, jak by se mohlo zdát. Podle RIAA tržby z prodeje CD v roce 2023 skutečně vzrostly, i když počet prodaných fyzických kusů trochu poklesl. Přesto se zdá, že zájem o fyzická média přetrvává a i když streamovací služby nadále monopolizují trh (podle RIAA tvořily v roce 2023 84 % příjmů z hudebních nahrávek), nejsou jediným hráčem ve hře. 

graf-1

Podle výše uvedeného grafu jsou nejprodávanějšími umělci, kteří vydělávají velké peníze na prodeji vinylů, současní umělci, a ne nutně klasické kapely, jak byste očekávali. Navíc z údajů RIAA vyplývá, že novou vinylovou desku si nejčastěji kupuje stále mladší generace, takže nedávný boom není jen náhoda, ale pokračující trvalý trend.

Vinylové desky se nakonec staly způsobem, jak získat a předat status. S rozšířením hudebních streamovacích služeb je objevování hudby snazší. Vinylové desky jako takové mohou působit jako rozlišovací faktor pro ty, kteří chtějí dát najevo, že si váží kvalitní hudby a věnují čas a úsilí budování vinylové sbírky.

Má to vliv na prodej? Ano, má. Vinylové desky přestávají být jen formátem pro poslech hudby, ale stávají se symbolem statusu a ukazují, že patříte mezi "cool kids".

FORECAST

Vinylové desky, které byly kdysi považovány za pozůstatek minulosti, zaznamenaly v posledních letech pozoruhodné oživení. Tento nárůst zájmu o vinylové desky se promítl do prodeje desek, které dosáhly nejvyšší úrovně za desetiletí. Svým hřejivým analogovým zvukem a fyzickou, hmatatelnou přitažlivostí si vinylové desky získaly srdce hudebních nadšenců po celém světě.

V digitální éře, kde dominuje streamování hudby a zvukových souborů, by se člověk mohl divit, zda budou vinylové desky nadále zvyšovat jejich prodej. Prognóza prodejů vinylových desek na příští roky?? 

Stručně řečeno,

po prozkoumání všech metod předpovídání prodeje vinylů od roku 2023 do roku 2030 a na základě dat z let 2005–2022, včetně průměrných roční prodejů se dá i nadále předvídat 10% růst. Je však důležité poznamenat, že skutečná čísla budoucích prodejů se mohou lišit v důsledku různých faktorů ovlivňujících trh, které je dnes velmi obtížné předvídat.


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama