Reklama
Reklama
Reklama

Sony TC-378

45206-1-45206a_600x600 (1)

TC-378 a velmi podobný TC-377, patří mezi ty cívkové magnetofony, které byly prostřednictvím TUZEXU prodávány i na tehdejším československém trhu. Pro řadu šťastných majitelů (skutečně šťastných, protože to byly klasické podpultovky" a ne každý si je mohl dopřát) představovaly ty to stroje vrchol japonské techniky konce osmdesátých let. Kromě toho, že zdobily hifi sestavy v obývacích pokojích, používaly se i při záznamech různých demo záběrů a koncertu tehdy nežádoucích skupin. Zkrátka, kdo neměl Revoxe, musel si vystačit se Sony. Jako příklad Ize uvést nahrávku The Extempore Band, později vydané na LP- původní záznam byl převeden právě na Sony TC-377. Rozdíly mezi 377 a 378 lze považovat za nepodstatné, prakticky se liší pouze jiným rozmístěním ovládacích prvků, TC-378 má navíc přepínač velikosti předmagnetizace a druhu pásku a mezi indikátory vybuzení je tzv. Peak meter, tedy indiátor špiček společný pro oba kanály. Jak mechanika, tak i elektronika jsou kromě těchto odlišností shodné. Jsou určeny pouze pro čtvrtstopý záznam, jiná varianta nebyla k dispozici.

img_4328-1

TC-378 byl na trh uveden v roce 1978. Jeho koncepce byla zaměřena na široké vrstvy uživatelů, tedy líbivý design, slušná výbava, ovšem na úkor provedení předevšim mechaniky. Například vkládání pásku je řešeno s ohledem na co největší pohodlí - pás se jednoduše vloží zepředu (z pohledu hlav), nemusí se složitě vést přes kladky (jako např. u Technics RS-1500), ani vkládat do úzké štěrbiny (řada jiných magnetofonů). Aby to bylo možné, musí být přítlačná kladka (rolna) uložena letmo tak, aby při vypnutém posuvu nepřekážela. Proto je řešena jako tzv. naskakovací, ve Stop stavu je pod úrovní páskové dráhy, při zapnutí Play se zvedne do potřebné výšky. Toto řešení nelze považovat za optimální z hlediska kolísání rychlosti, ani z hlediska namáhání pásku.

Sony TC-378 10

Mechanika je jednomotorová, tah pásku při všech funkcích zajišťují vhodně navržené spojky a brzdy unášečů. Rychlost posuvu je odvozena od setrvačníku poháněného prostřednictvím třecího převodu s mezikolem. Proto je provozní hlučnost vyšší než u třímotorových strojů bez podobných převodů. Tři provozní rychlosti (4,75, 9,53 a 19 cm/s) se volí mechanicky přesouváním mezikola na různé průměry trnu na hřídeli motoru. Volba funkcí (přehrávání, převíjení vpřed a vzad) se provádí otočným voličem, který prostřednictvím různých táhel a pák ovládá poměrně složitý mechanismus. Magnetofon je vybaven funkcí automatického zastavení na konci pásku nebo při jeho přetržení. Před mazací hlavou je umístěno mechanické čidlo, které zajistí vypnutí zařazené funkce, případně neumožní žádnou funkci zařadit, není-li pásek správně napnutý. 

img_4281-1

TC-378 je tříhlavý, označení F&F označuje feritové hlavy. Ty se vyznačují vysokou odolností proti otěru, ale protože neumožňují tak dokonalý kontakt s páskem jako klasické měkké" hlavy, mají horší vlastnosti na vysokých kmitočtech, které musí být kompenzovány v korekčním zesilovači. Elektronika magnetofonu je rovněž jednoduchá, zapojení záznamových i snímacích zesilovačů je nejjednodušší možné s využitím pouze NPN tranzistorů. Přepínání korekčních obvodů a předmagnetizace umožňuje přízpůsobení různým druhům záznamových materiálů. Nejlepších vlastností bylo dosaženo s páskem Sony FeCr, který jsme kolem roku 1980 používali v kompaktních kazetách (označen jako typ III). Bohužel se tento druh záznamového materiálu i přes vynikající kvalitu příliš nerozšířil.

img_4276

Na TC-378 je možné použít cívky o průměru maximálně 18 cm, což představuje 540 m pásku silného 35 µm (LP) nebo 720 m pásku 25 µm (DP), na každou stranu je tedy možné zaznamenat max. 60 minut při rychlosti 19 cm/s. I kdyby se podle předchozí nepříliš pochvalné kritiky mohlo zdát, že TC-378 pouze hezky vypadá, ale nehraje, neni tomu tak. I tento jednoduše řešený magnetofon s jednomotorovou mechanikou, který z hlediska provedení nelze v žádném případě srovnávat s třímotorovými stroji typu Akai GX-620 nebo technics RS-1500 a samozřejmě řadou dalších, o kterých jsme v této rubrice ještě nepsali, zvukově se projevuje velmi dobře. Při rychlosti 19 cm/s je relativně slušný odstup šumu, s kmitočtovým rozsahem rovněž nejsou problémy, ani kolísání rychlosti, pochopitelně větší než u přímého způsobu pohonu, se příliš neprojevuje. Zvuk je vcelku příjemný, s charakteristickým zkreslením, které však není nijak velké a nelze ho označit za škodlivé. TC-378 je dokladem toho, že i jednoduché japonské magnetofony ve střední kate- gorii (cena se pohybovala v přepočtu kolem 10.000 Kč) nebyly pouze nablýskané" mašinky, ale spolehlivě a kvalitně plnily svoji funkci, což dokazuje i to, že řada z nich je dodnes v provozu.

36489-2-36489b_600x600

Sony TC-378

Rychlost posuvu" 19, 9,53 a 4,75 cm/s

Kmitočtový rozsah:  (DIN), 30 až 27000 Hz (19 cm/s) pásek Sony Ferri-Chrome 40 až 18000 Hz (9,53 cm/s) 

Odstup s/š (DIN): 58dB

Vstupy: Mikrofon 0,2 mV, Line 60 mV 

Výstupy: Line 775 mV/10 k.

Rozměry (šxvxh): 420x400x180 mm

Hmotnost: 12kg


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama