Reklama
Reklama
Reklama

SUPRA je super ! Vlajková loď Excalibur...

Švédská značka Supra stála na konci 70. let v čele kabelové revoluce, takže její novinka a současná vlajková loď Excalibur není pouhým výstřelkem do tmy.

SUPRA Excalibur - prostě to nejlepší..

Dva roky jsme se snažili vyvinout dokonalý reproduktorový kabel...výsledkem je SUPRA SWORD EXCALIBUR. Naším cílem bylo vyrobit nejlepší reproduktorový kabel na světě, žádné kompromisy ani zkratky, pouze to nejlepší. Každá část kabelu je špičkové kvality, ale stále cenově dostupný a vyrobený ve Švédsku.

Vlajkový reproduktorový kabel Supra s modře zabarveným fóliovým stíněním, které pozitivně prosvítá skrz těsný průsvitný PVC plášť, s cenou 35990.-Kč za 3m sadu (41990.-Kč / 4metry), působí velmi úžasně. Kabel je v nabídce a dostání i v 2 a 2,5 metrové délce. Je na hony vzdálený reproduktorovým kabelům, které pomohly Tommymu Jenvingovi v roce 1976 uvést na trh švédskou značku Supra. Jeho kabely Supra Cable 4 a 2.5 používaly svazky velmi jemných měděných vláken ve standardní geometrii osmičky. Jeho pozdější 10mm2 Supra Cable 10 s 2562x0,07mm 4N měděnými vlákny má stále nejnižší sériový odpor, který jsem naměřil (3,1mohm/m) při testování před téměř 30 lety [Hi-Fi Choice Aug '94].

supra_sword_excalibur_01_1

Přesuneme se rychle do dnešní doby a špičková verze kabelu Sword Excalibur od společnosti SUPRAcables je nyní vybavena fóliovým stíněním nad symetrickými, bifilárně vinutými signálovými a zpětnými žilami. Dvě sady 12-ti na povrchu smaltovaných 5N měděných vláken jsou zde navinuty pod úhlem 90° na tvrdé PE jádro a odděleny vrstvou měkčí PE izolace. Hrubá geometrie podobná Litzově je určena k výměně vyšší kapacity za nižší indukčnost, zatímco smaltovaný povlak eliminuje vedení mezi vlákny. Nakonec mohou být krimpovací koncovky kabelů Supra "CombiCon" opatřeny 4mm banánky nebo lopatkami s RH - rhodiovanou povrchovou úpravou.

To, zda se rozhodnete uzemnit fóliové stínění Excalibur k zesilovači prostřednictvím jednoho nebo více samostatných vodičů Supra XL-Annorum, nemá podstatný vliv na paušální parametry kabelu, včetně indukčnosti sériové smyčky 0,47 µH/m. Jedná se spíše o "průměrnou" než o zvlášť nízkou hodnotu- Supra uvádí 0,25µH/m, což je velmi blízko hodnotě ostatních, špičkových kabelů za podstatně vyšší ceny s nízkou indukčností. Udávaný odpor 5,2 mmhm/m přesně odpovídá lineárnímu metrickému standardu AWG pro plný 12žilový (3 mm2) měděný vodič. Paralelní kapacita je také naprosto umírněná 151pF/m.

Kabel jsme tento měsíc testovali na "x" různýc reprosoustavách, s nimiž jseme mohli ochutnat potenciálně artušovské kvality tohoto konkrétního Excaliburu. S většinou těchto systémů podporoval Sword Excalibur něco, co bychom nejlépe popsali jako strhující, živý zvuk s vynikajícím prostorem a rozlišením.

Uvnitř Excaliburu je vidět vícepramenné bifilární vinutí každého vodiče kolem polyethylenového jádra. Zřetelně je i vidět stínicí fólie, odváděcí sběrací vodič a izolace.

Zejména basy měly bohatší "barvu", než jakou jsem slyšel u jiných high-endových kabelů. Struny měly váhu, údernost a čistý "odraz", stejně jako pomohly pozvednout smyčcové sólo. Výšky byly sladké a jasně zřetelné.  Je to krása kabelu, který svým provedením láká, ale i kvalitou a informacemi převyšuje konkurenci za dostupnou cenu.

Verdikt

Pokud dokážete odtrhnout oči od tohoto zářivě modrého kabelu a soustředit se na zvuk, pak vás čeká opravdový zážitek. Proč? Zvuk je velmi sympatický a hluboko pod cenou špičkových audio kabelů třídy High-end.....

Excalibur podnikl několik dalších kroků směrem k téměř úplné průhlednosti a dokonalosti pro High-End reproduktory nejvyšší kvality.


Přidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama