Reklama
Reklama
Reklama

ZPÁTKY K MASTERŮM - titulů má dnes ABC ve svém katalogu desítky

HD-MASTERING CD

Ve spolupráci se studiem Golden Ear v Německu,

s využitím nových materiálů a technologií, vyvíjí společnost "ABC (INT'L) RECORDS"

nový typ CD a daří se jí jej komercializovat.

Nový typ CD využívá materiál z tekutých krystalů - High Transparent Material of Liquid Crystal Panel,

který se liší od polykarbonátu běžných CD a nesmírně posiluje průhlednost CD. Navíc kreativně využívá nový vysoce tlumicí povlak.

Pro svět audiofilů je to opravdu příjemné překvapení. Zrodilo se nové CD, HD-Mastering CD.


ABC

Records

Label: ABC (Int'l) Records


Čínský label ABC je spíše sdružením nadšenců – audiofilů, nahrávacích techniků, odborníků na cívkové magnetofony, muzikantů – než něčím, co by se dalo nazvat ´nahrávací společnost´. A toto nadšení vedlo ke vzniku několika projektů, s cílem co nejvíce se přiblížit původním studiovým masterům.

 

Titulů má dnes ABC ve svém katalogu desítky v různých formátech - tři hlavní projektové linie lze zhruba definovat takto:

Kopie páskových masterů 1:1

Tento materiál vzniká na magnetofonu Studer A80 VU jako přesná kopie původního pásu. Všechno probíhá 1:1, tj. 15-palcovou rychlostí na ¼-palcový pásek, ke každé nahrávce jsou k dispozici detaily kdy, jak a na čem vznikla. ABC považuje analogový pásek za bezkonkurenčně nejlepší médium pro záznam a tvrdí, že žádné LP ani digitál nejsou schopny dosáhnout přirozenosti, hloubky, detailu a vzdušnosti studiových pásů. Problém je v tom, jak se dostat co nejblíže k prvotním studiovým nahrávkám. Pásky, které vydavatelství používají pro remastery typu „From original master tapes“ jsou kopie druhé až páté generace. Je to dáno i tím, že pokud nahrávka nevznikla jako dvoustopá, jsou jednotlivé stopy postmixovány dodatečně, často s dalšími overduby. Už z principu tak samotný „master tape“ prošel vícenásobným kopírovacím procesem, který je prakticky vždy nějak ztrátový. Cílem ABC je dostat se co nejblíže právě původním dvoustopým masterům. Takové pásy existují, ale najdete na nich jen některou muziku, a abyste byli schopni pořídit jejich přesnou kopii, musíte mít v prvé řadě prvotřídní techniku. A to je právě doména ABC. Představu o tom, jak na to tihle nadšenci jdou, dostanete z obrázků na níže uvedených odkazech, které jsou jakýmsi pohledem do kuchyně ABC.

1/4" Analogue Studio Master Tape

Almost Analogue Digital CD

Almost Analogue Digital AAD master CD

I když jsou tzv. AAD CD klasickým digitálním red book formátem (pozor, nezaměňovat s designací AAD transferu analog-analog-digital), princip jejich vzniku je obdobný předchozímu, jen s tím rozdílem, že na analogové straně je studiový Studer A80 VU a na digitální vypalovačka HHB CDR-850 PRO nebo Studer D741. Po složitých porovnávacích testech se ABC rozhodla pro 24-karátové zlaté nosiče amerických Quantegy, kteří se specializují na archivační technologie a tvrdí, že vypálené médium má životnost více než 300 let. Kopie master pásku do digitálu probíhá v reálném čase, každé CD-R je následně podrobeno testu na chybovost zápisu. Podle ABC má takto vyprodukované CD až o 20% nižší ztrátovost než jakýkoli lisovaný CD disk. V ABC dokonce disk nijak nepotiskují ani nepolepují, aby se nenarušila jeho dokonalá symetrika a těžiště.

Vinyly, CD a SACD

Pochopitelně najdete v katalogu ABC od všeho výše uvedeného i klasické CD, SACD a LP verze. Velká část titulů je vlastních, nicméně ABC se podařilo pro svůj projekt získat i velká jména jako Sony, Warner, Universal, nebo Deutsche Grammophon, takže je z čeho vybírat. Moc se mi líbí i jejich řada Vacuum Tube Sound, což jsou nahrávky restaurované výhradně na lampovém zařízení, opět se zcela úžasným zvukem.

Původně jsem ABC Records objevil prostřednictvím Be There sampleru taiwanských Usher Audio, který používám jako referenční disk už mnoho let. Je to pár měsíců, co jsem dostal do ruky nějakých 20 nahrávek, které jen potvrdili vysoce nastavenou zvukovou laťku, a to i u věcí, které ve komerčním CD vydání znějí poněkud ošuntěle. V mezičase se objevila regulérní česká distribuce ABC (Int´l) Records u Horizon Trading Prague, kde je dostatek titulů skladem, takže je to o to jednodušší. Právě Usher sampler Be There je docela hezkým průřezem různorodých žánrů pod taktovkou ABC, a tak jej použiji jako ilustraci s originálními popisky beze jmen interpretů, které jsou bohužel v mandarínštině.

So Nice nás do světa ABC uvede nádherně vřelým lampovým zvukem s teplými a průraznými středy. Vokál, posazený před instrumentací, je sladký s parádní artikulací a skvěle zvládnutými sykavkami. Výšky jsou jemně stáhnuté dolů, což se projevuje velmi analogovým zvukem a tak ani nepřekvapí, že saxofon okolo 2´ má fyzicky plné tělo včetně zachycení vzduchu, proudícího nátrubkem. Podobně analogově příjemný track je i Till The Rivers All Run Dry s báječnou basou, rytmickými kytarami a konejšivě nasyceným mužským hlasem.

Boureé je perfektní zkouškou pro lokalizaci ve vertikální rovině. Dynamické perkuse, housle, dvě piana, tabla – prostor je v této nahrávce úžasný a nástroje jsou vůči sobě působivě umístěné nejen laterálně a do hloubky, ale i ve správných výškových relacích.

Don Juan by mohla být ukázkou toho, jak je důležité trefit při masteringu ten správný balanc. Dusavě proteplené bicí, nádherně trojrozměrná akustická kytara, drnčivá valcha, a fantastická dynamika. Kdyby byl mix posazený níž, ztratilo by to život, kdyby to bylo jiskrnější, stalo by se to tenkým. Mistrovský kousek.

The Moon Reflected In The Second Spring je koncertní suitou na lidový nástroj erhu, což je tradiční čínský instrument s pouhými dvěma strunami, něco jako delší housle. Erhu má v této nahrávce excelentní mikrodynamiku, zvuk úplně zpívá a člověk úplně cítí proměnlivý tlak smyčce na napjaté struně.

My Heart and I. Představte si mikrofon, jehož membránu má narativně se vyjadřující zpěvačka až kdesi u hlasivek, to všechno jemně protažené kompresorem, a máte vokál, který visí před vámi ve vzduchu jako fantom. Je to až strašidelně reálné, při zhasnutém světle byste klidně přísahali, že je interpretka s vámi v místnosti.

Pakliže chcete vědět co je to dynamika a tranzient velkého, ale opravdu velkého bubnu, pusťte si Soul of Great. Výjimečně hluboké erupce jsou jako stvořené pro prověrku schopností basu, středobasu a  rezonanční odolnosti ozvučnic reprosoustav. A když bubny vystřídají jiná cinkrlata, tak i pro prověrku schopností systému věrně podat barvy včetně jejich harmonických, to vše v naprosto exaktně zachyceném prostoru.

No a na konec je tu naprosto skvělá a okouzlující verze francouzské De la Main Gauche, v rámci činské ´preciznosti´ v bookletu uvedená nesmyslně jako De Main Ganche. Tuhle muziku jsem slyšel už snad stokrát přes všemožné hifi aparáty. Dokáže být uhrančivě hladivá, vzrušivě elektrizující, ohnivá i lenivá, nebo prostě jen ošklivě ukřičená, to vše podle schopností připojených komponentů. Track par excellence.


Kontakt: Horizon Trading PraguePřidejte komentář


Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Reklama